11 C
Скопје

Стејт департмент: Изјавата на Али Хамнеи за збогатување на ураниум звучи заканувачки

Портпаролот на Стејт департментот, Нед Прајс соопшти дека изјавата на иранскиот врховен лидер, ајатолах Али Хамнеи за збогатувањето ураниум „звучи заканувачки”.

Најавата на Хамнеи дека Иран може да збогатува и до 60 отсто ураниум доколку за тоа има потреба, Прајс ја нарече „хипотетичка” и „извештачена”.

Тој нагласи дека САД се подготвени да разговараат со Иран за враќањето во нуклеарниот договор од 2015 година.

Хамнеи претходно истакна дека Иран може да збогати ураниум до 60 отсто доколку тоа на земјата и е потребно, а Техеран „никогаш нема да потклекне под притисокот на САД поради иранската нуклеарна програма”.

Прочитајте и...  На летен одмор со ковид-пасоши

Поврзани вести

ЕУ го повика кубанскиот амбасадор да го објасни потписот на контроверзното писмо на Бајден

Слободен печат

Уапсени 2 лица од Швајцарија поврзани со терористот Кујтим Фејзулаи

Слободен печат

Мјанмар го отповика амбасадорот во ОН

Слободен печат

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: 5 политчко-дипломатски предлози како да се подобрат Македонско – Бугарските односи

Слободен печат

Медиумите во Полска се плашат од „државен удар“

Џејмс Шотер/Financial Times

Повеќето земји во Европа воведуваат или го продолжуваат затворањето

Слободен печат

Остави Коментар