Стефанова денеска ќе даде исказ за „Рекет” во ЈО – Слободен печат
ВестиМакедонија

Стефанова денеска ќе даде исказ за „Рекет” во ЈО

Таа искажа подготвеност да соработува со Обвинителството за организиран криминал за комплетно да се расчисти целиот случај „Рекет".

Обвинителката од СЈО Лиле Стефанова, која го води предметот „Империја”, денеска во Јавното обвинителство треба да даде исказ за случајот „Рекет”.

Стефанова и нејзината шефица во СЈО Катица Јанева беа спомнати во снимените разговори и видеата што ги објави интернет изданието на италијанскиот весник „Ла Верита”, а во врска со случаите „Рекет” и „Империја”.

Од ЈО засега не откриваат дали и кога ќе биде повикана и специјалната јавна обвинителка Јанева.

– Обвинителството заради доверливоста и успешно водење на истрагата не соопштува однапред кои дејствија и кога ќе бидат преземени, вели за МИА државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. Тој тврди дека сите инволвирани ќе бидат неселективно сослушани или распитани.

Обвинителката Лиле Стефанова по објавувањето на видеото во кое беше спомната од бизнисменот Јордан Камчев кој е обвинет во „Империја”, во пишана изјава до медиумите ги негира неговите тврдења, оценувајќи ги како обид да ја дискредитира како обвинител.

– Целосно е невистинито искажувањето на осомничениот Јордан Камчев во објавената снимка во која си дозволил да го употреби моето име. Сметам дека целта на ова изнесување е да ме дискредитира како обвинител, кој ја води постапката против него, особено што го снимал разговорот со лицето Бојан Јовановски, наведе Стефанова.

Таа искажа подготвеност да соработува со Обвинителството за организиран криминал за комплетно да се расчисти целиот случај „Рекет”.

Вчера, пак, во Јавното обвинителство беше повикана за случајот „Рекет” да даде исказ обвинителката Елизабета Јосифовска од Специјалното јавно обвинителство.

Јосифовска претходно потврди дека таа го потпишала позитивното мислење за враќање на пасошот на осмоничениот во „Империја”, Орце Камчев, но појасни дека одлуката била на Јанева и таа како нејзина заменичка била должна да ја потпише, бидејќи ја заменувала додека била на одмор.

Истрагата за „Рекет” во Јавното обвинителство ја води шефицата на организиран криминал Вилма Рускоска.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close