Стечајна епидемија ги зафати шведските компании

Гетеборг, Шведска: Фото: Jonathan NACKSTRAND / AFP / Profimedia

Бројот на банкроти во Шведска се зголеми во јануари на највисоко ниво во последната деценија поради зголемениот притисок врз градежните компании предизвикан од тековната криза на пазарот на недвижности, објави Блумберг.

Повикувајќи се на кредитната референтна агенција УЦ, американската агенција наведува дека бројот на стечајни пријави се искачил на 622, што претставува зголемување од 47 отсто во однос на претходната година. Шведска се бори со најлошиот пад на цените на куќите во последните три децении. Ситуацијата придонесе за зголемување на неплаќањата во градежниот сектор, при што 130 градежници поднесоа барање за стечај минатиот месец.

Цените на домовите, наводно, паднале за 16 отсто од својот врв во првиот квартал од минатата година, а економистите предвидуваат дека падот ќе продолжи, пренесува порталот Каматица.

„Во текот на есента видовме банкроти во бизнисите со кои се соочуваат потрошувачите, како што се малопродажбата, хотелите и рестораните. Сега гледаме дека најголем пораст се случува во секторите кои се тесно поврзани со индустријата и долгорочните инвестиции“, вели економистката Јохана Блом.

Остриот пад на шведскиот сектор на недвижности ја оштети најголемата економија во нордискиот регион. Според проценките на шведскиот национален одбор за домување, изградбата на нови домови драстично ќе се намали за 44 отсто оваа година.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот