Сте слушнале ли за СКРИЕНА БРЕМЕНОСТ, состојба која воопшто не е ретка? - Слободен печат

Сте слушнале ли за СКРИЕНА БРЕМЕНОСТ, состојба која воопшто не е ретка?

Симптомите на бременоста се сосема јасни – изостанок на месечниот циклус, зголемување на стомакот, мачнини, отекување… Но, не секогаш се појавуваат кај секоја жена.

Постојат многу случаи во кои бременоста е откриена после четвртиот или петтиот месец, а имало и случаи во кои бременоста е констатирана неколку мигови пред породувањето.

На пример, во Велика Британија годишно има во просек околу 320 вакви случаи, додека на светско ниво бројката е многу поголема.

Изостанувањето на менструација кај овие жени не се случува. Дел од нив имаат редовни месечни крварења, додека фетусот има правилен ембрионален развој. Други пак, немаат никакви симптоми, дури ни заоблување на стомакот, што зависи од телесната градба.

Многу лекари се согласуваат дека оваа состојба може да биде опасна за плодот, бидејќи мајката не е свесна за тоа дека е бремена, па не се прилагодува на поздрав начин на живеење. Таа продолжува со нормален живот кој може да вклучува и пороци, интензивна физичка активност, долги патувања и други однесувања кои претставуваат ризик за бебето.

Од друга страна пак, многу мајки кои доцна станале свесни за бременоста, успеале да родат здрави деца и да имаат лесна бременост без вообичаените проблеми. За жал, постојат и оние кои го губат плодот во рани месеци, некогаш дури и сосема без да знаат дека воопшто биле бремени.

Прочитај повеќе

Денес е една од најбараните светски манекенки, а пред 10 години се мачела со алкохолот (ФОТО)

Слободен печат

За Стивен Кинг не е битна расната разноликост: Славниот писател вербално нападнат на социјалните мрежи

Слободен печат

Џесика Симпсон: Сфатив дека морам да го оставам алкохолот кога не можев да ги облечам децата!

Слободен печат

ОСКАРИ: Историјата на модата на Оскарите преку 10 креации

Слободен печат

Годините ја стигнуваат Мадона – Турнејата прекината неколку пати, а третманите за закрепнување се екстремни (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Симптоми на леукемија кои често ги игнорираме

Слободен печат

Остави Коментар

10 − three =

Прочитај повеќе

Принцот Хари доживеал нервен слом во Канада?

Слободен печат

Дневен хороскоп за 26.01.2020 – Погледнете што велат ѕвездите за вас!

Слободен печат

Виц на денот: Само ти фалеше

Слободен печат

Три главни причини поради кои луѓето во среќни врски ги изневеруваат партнерите

Слободен печат

Згодната Џорџина покажа како се танцува – Роналдо е вистински среќник! (ВИДЕО)

Слободен печат

Со женска рака: Поезија од Марта Маркоска

Слободен печат