Сте се прејале за празниците и се плашите од холестерол? Испијте една чашка од оваа напивка

Unsplash
Фото: Unsplash

Многу луѓе во современиот свет се борат со зголемени вредности на маснотии или холестерол во крвта поради брзиот начин на живот, но и поради нивната генетска предиспозиција.

Овој сируп се покажа како многу ефикасен во намалувањето на високиот холестерол.

Состојки:

– 1 кг лимон
– 5-6 китки магдонос
– 3 литри вода
– 1 ќесичка сода бикарбона

Подготовка:

Лимонот измијте го прво во ладна вода, а потоа натопете го во топла вода и сипете ќесичка сода бикарбона. Оставете така да отстои околу еден час.

Исечкајте го магдоносот заедно со дршката на ситни парчиња. Лимонот заедно со кората ситно исечкајте го лимонот. Магдоносот и лимонот ставете ги во шерпа и прелијте со три литри вода. Состојките со водата варете ги на тивок оган – 2 до 3 часа. Кога ќе се свари, исцедете ја напивката.

Би требало да добиете околу 1,5 литар сируп. Се пие секое утро, на празен желудник, мерката е една полна мала чашка, како онаа за ракија. Мерката е доволна за 15 дена, ако се пие секое утро.

 

 

Видео на денот