Стартуваа вторите Европски игри во Минск - Слободен печат

Стартуваа вторите Европски игри во Минск

Македонија со 12 спортисти ќе биде дел од Европските игри на кои свечената церемонија на отворањето се одржа вчера во Минск, Белорусија.

Најголем адут на Македонија ќе биде каратистот Емил Павлов кој на претходните Игри во Баку, Азербејџан го освои бронзениот медал, како и борачите Владмир Егоров и Магомедгаџи Нуров,

На Игрите кои ќе траат до 30 јуни, ќе учествуваат околу 4.000 спортисти од 40 земји кои ќе се натпреваруваат во 15 различни спортови.

Македонски преставници на Игрите во Минск

Владимир Егоров – борење
Магомедгаџи Нуров – борење
Фати Вејсели – борење
Емил Павлов – карате
Арбреша Реџепи – џудо
Далибор Богданов – самбо
Етеми Арсим – бокс
Јасин Љама – бокс
Гоце Јанески – бокс
Владимир Малески – кајак
Борјан Бранковски –стрелаштво
Андреј Петровски – велосипедизам

Прочитај повеќе

Наинголан му се одмазди на „својот“ Интер (ВИДЕО)

Слободен печат

15. четвртфинале во Мелбурн за Федерер

Слободен печат

Стокхолм под опсада: 20.000 Хрвати ќе ги бодрат „коцкестите“

Слободен печат

Македонката Јана Атанасовска триумфира на трка во слалом во Чешка

Слободен печат

Атлетичарот Стојоски постави нов државен рекорд на 400 метри

Слободен печат

Дувњак МВП на Европското првенство, екс вардарци во идеалниот тим

Слободен печат

Остави Коментар

18 − 2 =

Прочитај повеќе

Борба за ракометниот трон: Атомскиот ракомет на „фуријата“ или „старата школа“ на Червар

Слободен печат

Гвардиола му оддаде почит на Ливерпул: Тие се фантастични, неверојатни

Слободен печат

Леброн Џејмс за историското постигнување: Ова делува нереално

Слободен печат

„Шверцерите“ нема да навиваат за Косово

Слободен печат

Историска ноќ за Леброн Џејмс, го помина Коби Брајант и стана трет најдобар стрелец во историјата на НБА (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ експресно во четвртфиналето, крај за Кори Гоф

Слободен печат