-1 C
Скопје

Стари гранати од Прва светска војна пронајдени под „Тубме кафе“

Во Битола вчера биле пронајдени стари артилериски гранати калибар 75 мм од Првата светска војна.

На 26.10.2020 во 10.50 часот било пријавено дека во Битола, при вршење на ископ кај старата трибина од стадионот под „Тумбе Кафе“, во правец кон старата касарна, биле пронајдени стари артилериски гранати калибар 75 мм од Првата светска војна- информира МВР.

Од страна на Дирекцијата за заштита и спасување, подрачна единица Битола, истите биле безбедно подигнати за понатамошна постапка.

Прочитајте и...  ОЈО поднесе обвинение против маж за убиство на својата сопруга

Поврзани вести

Осуденик фатен со кокаин во Штип

Слободен печат

Инцидент во болница во Штип: Нападнато лице од вработена

Слободен печат

Притвор за 24-годишник од Челопек кој пукал по расправија со соседот

Слободен печат

ОЈО поднесе обвинение против маж за убиство на својата сопруга

Слободен печат

Инцидент во тетовско: Момче од Челопек пукал со автоматска пушка по расправија со сосед, при претресот му нашле и дрога

Слободен печат

Денеска нема „Монструм“ во Кривичен: Рочиштето одложено поради позитивен поротник на ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар