Старџен: Мојата работа е да ја направам Шкотска независна држава

Шеесет и два отсто од Шкотите гласаа на рефрендум во јуни 2016 година за останување во ЕУ, додека 38 проценти беа против.

На само неколку часа пред долгоочекуваниот Брегзит, првата министерка на Шкотска, Никола Старџен спомена можно отцепување на таа држава од Велика Британија.

-Вечерва Велика Британија ќе ја напушти Европската унија. Тоа ќе биде чекор на вистинска и длабока тага за многу од нас ширум Велика Британија. А овде во Шкотска, со оглед на тоа што Брегзит се случува против волјата на мнозинството од нас, тагата ќе биде зачинета со лутина, порача Старџен.

Вели дека последиците од Брегзит ќе бидат значајни, дури и ако не се почувствуваат веднаш.
Таа се бори за одржување на нов референдум во Шкотска, но засега нема одобрение од премиерот Борис Џонсон, кој жестоко се противи на таквиот референдум.

Прочитајте и...  Во Холандија отворени кафулињата што продаваат марихуана и хашиш

Старџен вели дека Шкотска мора да се избори за својот пат и независност.

-Мојата работа е да ја водам земјата по кредибилен пат кој може да донесе независност. И тоа одлучив да го правам. За да се постигне независност, референдумот, без разлика кога ќе се одржи, мора да биде легален и легитимен, рече Старџен.

Шеесет и два отсто од Шкотите гласаа на рефрендум во јуни 2016 година за останување во ЕУ, додека 38 проценти беа против.

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат