Стара граната пронајдена во атарот на Гевгелија

Архива: Граната / Фото: МИА

Вчера во 13.40 часот во полициската станица Гевгелија било пријавено дека во близина на караула „Гевгелија“ била пронајдена неексплодирана граната со калибар 155мм од Првата светска војна.

Увид бил извршен, а гранатата била безбедно подигната од пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување од Струмица.

Видео на денот