10 C
Скопје

Стапуваат на сила новите санкции на ЕУ против четворица руски граѓани

Советот на ЕУ соопшти дека се усвоени новите санкции против четири лица граѓани на Русија, како што најави Брисел минатата недела.

Одлуката за дополнителни санкции против руски официјални лица ја донесоа министрите на ЕУ на последниот Совет за надворешни работи и се одговор на казната затвор за опозиционерот Алексеј Навални.

Александр Бастрикин, шеф на истражната комисија на Русија, Игор Краснов, јавниот обвинител, Виктор Золотов, шеф на Националната гарда и Александр Калашников, шеф на федералната затворска служба се четирите лица санкционирани од страна на ЕУ за нивната инволвираност во арбитрарното апсење, гонење и затворање на Навални, соопштија од Советот на ЕУ.

Санкциите се состојат од забрана за патување и замрзнување на имотот, забрането е за било кое лице или ентитет да им стави на располагање било какви фондови на овие четири лица.

Овие санкции се првите под новиот механизам на ЕУ познат како режим на санкции за глобални човекови права, воведен во декември минатата година и кој и овозможува на ЕУ самостојно да санкционира лица и ентитети одговорни за геноцид, злосторства против човештвото, тортура, и други нарушувања на човековите права.

Прочитајте и...  Ќе се согорува ли отпад на нивите зад Железарница?

Поврзани вести

Лондонската полиција уапси маж кој носел секира на улица

Слободен печат

Запленета рекордна количина дрога на хрватско пристаниште: Околу 500 килограми кокаин скриени во контејнер со банани

Слободен печат

Богатството на Џек Ма се зголеми за 2,3 милијарди долари за само еден ден

Слободен печат

Силен земјотрес од 5,2 степени регистриран кај грчките острови Нисирос и Кос

Слободен печат

Инцидент „тежок“ 916 милиони долари: Властите на Суецкиот канал бараат од сопственикот на бродот да ја плати оштетата

Слободен печат

Кривична пријава за насилство врз дете во Кочани

Слободен печат

Остави Коментар