Стапи во сила договор за прекин на огнот меѓу Израел и Исламски џихад

Утринава во 5,30 часот по локално време во Појасот Газа стапи во сила договор за прекин на огнот меѓу Израел и Исламски џихад, јавија утринава француските медиуми.

Медиумите се повикуваат на египетски извори и извори од Исламски џихад.

-Договорот за прекин на огнот е резултат на напорите на Египет, а го подржаа палестинските фракции, вклучувајќи го и Исламски џихад – изјави неименуван египетски висок дипломат.

Извор од Исламски џихад претходно потврди дека ноќеска бил постигнат договор.

Лидерот на Исламски џихад, Заид ал-Накалах, синоќа изјави дека оваа палестинска екстремистичка организација има желба да се согласи на прекин на огнот, но само доколку Израел прифати одредени услови.

Израелската војска пред два дена го уби командантот на оваа организација за северниот дел на Појасот Газа, напаѓајќи го од воздух неговиот дом во Газа Сити, што предизвика одмазднички ракетни напади, но и возвратни изрелски воздушни напади, во кои за два дена беа убиени 26 Палестинци, од кои 16 екстремисти.

Прочитајте и...  Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

Од вторникот досега врз Израел од Газа се истрелани над 360 ракети и минофрлачки проектили.

Прочитај повеќе

Стојаноска: Решение за Русино и безусловна забрана на увоз на опасен отпад

МИА Агенција

НСДП до граѓаните: Излезете на 15 јули и учествувајте во носењето на големата одлука да продолжиме напред

МИА Агенција

Лајачак: Дијалогот Белград-Приштина е вратен на вистинскиот пат

МИА Агенција

Заев во Конче: На 15 јули гласајте за повеќе пари за земјоделците, за поголема грижа за сите

МИА Агенција

Папата Франциск повреден од одлуката на Турција Аја Софија да стане џамија

МИА Агенција

Јанушев: Доаѓаат најдобрите четири години во историјата на државата

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Италијански инфектолог тврди дека епидемијата во Италија завршила

МИА Агенција

Ахмети: Првиот премиер Албанец во Македонија ќе се избере тука во Собранието

МИА Агенција

Воведени три нови типови инсулин кои не се од паралелен увоз

МИА Агенција

Ѓукановиќ: Односите со Белград не се добри

МИА Агенција

Николоска: На 15 јули ти одлучуваш, избери иднина

МИА Агенција

Во Индија рекорден пораст на новозаразени со коронавирусот

МИА Агенција