Стануваме се понездрава нација - Слободен печат

Стануваме се понездрава нација

За само две години земјава бележи пад од 12 места на рангирањето што го прави Блумберг, а кое покажува колку нациите во светот се здрави. Во 2017 година нашата земја имала 44 индексни поени, а сега 56. Од земјите во регионот за две години Србија се качува два индексни поени нагоре, Хрватска четири, а  Албанија дури 7 места нагоре. Црна Гора е на исто ниво.

Индексот ги рангира нациите врз основа на повеќе варијабли, меѓу кои и  животен век, употребата на тутун,  дебелината, пристапот со чиста вода и канализација, квалитетот на примарната здравствена заштита.

Најдобро рангирана односно земја со најздрава нација за 2019 година е Шпанија, а во рангирањето се вклучени 169 земји.

Поранешниот министер за здравство Арбер Таравари, вели дека колку нацијата е здрава зависи од тоа каков е здравствениот систем особено превентивата.

-За две години очекувавме барем да стагнираме или да одиме некој индексен поен нагоре. Но драстичниот пад надолу покажува колку се погрешни здравствените политики што ги води актуелната власт. Чуда и драстично подобрување не може да има за две години, но треба да стануваме се полоши – вели Таравари.

Прочитај повеќе

Најмалку 21 загинат, над 1000 повредени по вчерашниот земјотрес во Турција

Слободен печат

ШТО ГО РАЗБЕСНИ ПОМПЕО: Државниот секретар навредувал новинарка, користел и пцовки

Слободен печат

Дачиќ: Спремни сме за привремено стопирање на кампањата против повлекување на признавањето на таканаречено Косово под еден услов

Слободен печат

Европската полиција истражува повеќе од 5.000 криминални групи кои заработуваат 110 милијарди евра

Слободен печат

РЕКОРДНО: Над 11 милиони странци живеат во Германија

Слободен печат

Стотина ловци и граѓани утрово ја продолжија потрагата по исчезнатата Марија Брзакова

Слободен печат

Остави Коментар

20 − 2 =

Прочитај повеќе

Стражај: Носење на законот за ЈО ќе биде добар сигнал дури и за скептиците за проширувањето на ЕУ

МИА агенција

Кинеската армија распореди 450 лекари во Вухан

Слободен печат

Партиите во последна битка за и против „бомбите“

Соња Христовска Угриновска

Грција е подготвена да и помогне на Турција по вчерашниот земјотрес

Слободен печат

Манчевски: Граѓаните ќе имаат ултра брз интернет било каде да живеат

Слободен печат

Традиционална крводарителска акција посветена на Тоше Проески

Слободен печат