Стануваме се понездрава нација

За само две години земјава бележи пад од 12 места на рангирањето што го прави Блумберг, а кое покажува колку нациите во светот се здрави. Во 2017 година нашата земја имала 44 индексни поени, а сега 56. Од земјите во регионот за две години Србија се качува два индексни поени нагоре, Хрватска четири, а  Албанија дури 7 места нагоре. Црна Гора е на исто ниво.

Индексот ги рангира нациите врз основа на повеќе варијабли, меѓу кои и  животен век, употребата на тутун,  дебелината, пристапот со чиста вода и канализација, квалитетот на примарната здравствена заштита.

Најдобро рангирана односно земја со најздрава нација за 2019 година е Шпанија, а во рангирањето се вклучени 169 земји.

Прочитајте и...  Костовски за Еуростандард банка: Тоа е свесно сценарио во кое требаше да има жртвено јагне

Поранешниот министер за здравство Арбер Таравари, вели дека колку нацијата е здрава зависи од тоа каков е здравствениот систем особено превентивата.

-За две години очекувавме барем да стагнираме или да одиме некој индексен поен нагоре. Но драстичниот пад надолу покажува колку се погрешни здравствените политики што ги води актуелната власт. Чуда и драстично подобрување не може да има за две години, но треба да стануваме се полоши – вели Таравари.

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат