Становите во „бетонската џунгла“ во Кина се празнат поради наезда на комарци (ВИДЕО)

Станбените згради дизајнирани со бујна вегетација на балконите, се толку обраснати со „вертикална шума“ што сопствениците на становите избегнуваат да живеат во нив поради наезда од комарци.

Блокот е изграден 2018 година во Ченгду, главниот град на провинцијата Сечуан. Според интернет-страницата на сопственикот на имотот, сите 826 стана ставени на продажба, истата година многу брзо нашле свои купувачи.

Сепак, според тамошните медиуми, само десетина семејства се преселиле во зградите.

Поради тоа што нема станари, вегетацијата на терасите и фасадите, изгледа е и премногу бујна, па и запуштена. Тоа пак, привлекува голем број комарци, коишто исто така сакаат зеленило. 

Прочитајте и...  ФОТО: Целосно променет извештајот за убиството на Фахризадех, новите детали ќе ве шокираат

Поврзани вести

НОВ ЦРН РЕКОРД ВО ХРВАТСКА: 74 жртви од ковид-19 во последните 24 часа

Слободен печат

МОН најавува нови учебници и дидактички материјали, родителите збунети за својата улога

Михаило Донев

ВО ЖИВО: Изјава на министерот за правда Бојан Маричиќ

Слободен печат

Премиерката Старџон најавува: Идната есен нов референдум за независност на Шкотска

Слободен печат

Шеесет годишен пациент со ковид-19 скокнал од третиот кат на болницата во Тирана

Слободен печат

480 лицазаболени од Ковид-19 се лекуваат во Скопје, 816 во болниците низ Македонија

Остави Коментар

MacedonianAlbanian