„Стандард”: Примерот на Скопје е доказ зошто стопирање на проширувањето претставува грешка

Примерот со Северна Македонија на која не и одобрен почеток на преговорите за членство во ЕУ, покажува зошто целосното запирање на проширувањето на ЕУ би претставувало огромна грешка, оценува виенскиот весник „Стандард”.

– Проширувањето на ЕУ не е премногу популарно. На некои нови членки, пред се на Романија и Бугарија, на почетокот им недостигаше зрелост за Унијата, а Полска и Унгарија по зачленувањето драстично назадуваа во политиката култура. Државите од Западниот Балкан, кои се наоѓаат пред вратата на ЕУ и жестоко тропаат на таа врата, се уште потешки случаи – сиромашни, корумпирани и далеку од демократско владеење на правото- наведува весникот.

„Стандард” смета дека францускиот претседател Емануел Макрон не треба да биде осудуван поради ветото за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија, бидејќи „таквите преговори, порано или подоцна, водат кон членство независно од тоа дали тие земји ги исполните условите реално или само на хартија”.

Прочитајте и...  Белгија нема да ги отвори границите ниту за земјите од белата листа на ЕУ

Според весникот, иако Франција и Холандија можеби имаат добри аргументи со барањето за нови правила за прием, сепак примерот со земјава покажува „зошто целосното запирање на проширувањето на ЕУ би претставувало огромна грешка”.

– Европската перспектива е најсилниот мотор за демократски и стопански реформи и решавачки придонесува за мир во овој многу несигурен регион. Пристапниот морков претставува геополитички лост од кој Брисел не може да се откаже, посебно поради влијанието на Русија и Кина, констатира „Стандард”.

Според весникот, Владата во Скопје потрошила „многу од својот политички капитал, кога се согласи на промена на името на државата за да го реши спорот со Грција, со што ги исполни условите на Брисел и очекува вистинска награда за тоа”.

Прочитајте и...  Спасовски: Шансите за успех на младите во родната земја им се на дланка

Ако изостане наградата, тоа ќе го ослаби проевропскиот табор и ќе ги зајакне националистичките сили, наведува виенскиот весник, оценувајќи дека одлуката за одржување предвремени избори во земјава „не претставува добра веста за ЕУ и за регионот”.

„Стандард” смета дека исполнувањето на дадените ветувања е единствен начин ЕУ да ги одржи во живот надежите за членство на земјите од Западен Балкан.

– Бесконечните преговори не се решение, бидејќи во еден момент тие ќе ја загубат својата смисла. За земјите од Западен Балкан би можело да се размисли за условено членство на една деценија или подолго, кое би било ограничено и би можело да биде повлечено. Европа имаше свои искуства кога една земја ќе влезе во ЕУ, да дојде до брзо намалување на влијанието на Западот- заклучува „Стандард”.

Прочитајте и...  АВМУ: Резултати од анкети за изборите може да се објавуваат најдоцна до 9 јули

Прочитај повеќе

Србија прогласи вонредна состојба во 16 града и општини

Слободен печат

Митаноски: Можно е да се случи новиот парламент да биде малку повеќе шаренолик од претходниот

Слободен печат

Болсонаро се потсмеваше со вирусот, а сега има симптоми на Ковид-19

Слободен печат

Ќахил: Се надевам дека новата влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе соработува со турски инвеститори

Слободен печат

Убиен ирачкиот политички аналитичар Хишам ал Хашеми

Слободен печат

Тагесшау: Свињите и кокошките не можат да се заразат со коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кери Лам: Законот за Хонгконг не е толку црн како што изгледа

Слободен печат

Сè погласна европска поддршка за коалицијата предводена од СДСМ

Студија: Шпанија е далеку од колективен имунитет

Слободен печат

Ибрахим: Со рушењето на груевизмот, почна нормализацијата на државата и еднакви права за сите етнички заедници

Слободен печат

Вооружениот маж што упадна во резиденцијата на Трудо се соочува со 22 обвиненија

Слободен печат

САД укинуваат визи за студенти кои учат на далечина

Слободен печат