ССМ бара 38 часа да трае работната недела, а породилното 12 месеци

Сојузот на синдикатите на Македонија, денес организираше Конференција на тема „Нов Закон за работните односи, хармонизација на домашното со Европското трудово законодавство“.

-Република Северна Македонија е земја апликант за членство во Европската унија и покрај предизвиците присутни на тој пат во последниов период, за нас оваа опција, европска Македонија е единствено прифатлива и според нашата местоположба, но и според нашата потреба да ги прифатиме европските вредности за демократија и развој- рече Дарко Димовски.

Поради тоа сметаат дека новиот Закон за работните односи треба да ги содржи европските и светските тенденции во работно правните односи, рече Дарко Димовски, претседателот на ССМ.

Затоа, како што појасни Димовски, се залагаат за: договори за вработување на определено време само во исклучителни објективни услови и со траење до 1 година, 38 часовна работна недела, породилно отсуство во траење од 12 месеци, доследно почитување на правото за уредување на плата со закон и КД, целосно остварување на правото на годишен одмор, почитување на конвенциите за слобода на синдикално организирање и функционирање, унапредување на колективното договарање и социјалниот дијалог на сите нивоа затоа што не може да се одлучува за нашите права без нас.

Прочитајте и...  СЗО го разгледуваат отвореното писмо од научниците за нови препораки за заштита од коронавирус

На Конференцијата активно учество имаа претседатели на гранските синдикати здружени во ССМ, претставници на социјалните партнери, високи претставници на Европската конфедерација на синдикати (ЕКС) и на Светската конфедерација на синдикатите (МКС) и тоа: Генералниот секретар на ЕКС, г-дин Лука Висентини, Специјалниот советник на МКС, Јап Винен, Претседателот на Владата, Зоран Заев, Министерот за труд и социјална политика, Мила Царовска, Емил Крстановски од МОТ, Претседателот на УНАСМ, Слободан Антовски, Претседателот на БКМ, Миле Бошков, професорите на Правен факултет, Тодор Каламатиев и Лазар Јовевски како и и други значајни чинители во општеството.

Прочитај повеќе

Црногорскиот министер за труд е позитивен на Ковид-19

Слободен печат

Српски демонстрант со солзи во очите: Тато, ова е за тебе, што умре без респиратор – Тато, многу те сакам (ВИДЕО)

Слободен печат

Без вода повеќе делови на Скопје

Слободен печат

ИНТЕРВЈУ Владимир Пивоваров: Криумчарите се во состојба да им ја земат и душата на мигрантите, само за да им ги земат парите

Италијанские лекари можат да наредат принудно хоспитализирање на заразените со коронавирус

Слободен печат

За 24 часа регистрирани 415 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Седеа на клупа, полицајците брутално ги претепаа: Ова видео од Србија ги запали социјалните мрежи (ВИДЕО)

Слободен печат

На анкетите им се „истопи“ рејтингот во јавноста

Комисијата до Владата ќе достави предлог за задолжителен ПСР тест за граѓани од Србија, Косово, Бих и Црна Гора

Слободен печат

Болсонаро го спореди коронавирусот со дожд: На крајот сите ќе бидеме мокри

Слободен печат

Марковиќ: Кој и да победи на изборите ќе има јака опозиција која редовно ќе и „дише во врат“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Андоновиќ: Најава за нови протести во Белград – Револт поради новите мерки или обид за уривање на Вучиќ? (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат