6 C
Скопје

Српското МНР: Нацрт-извештајот на Европскиот парламент на недопустлив начин ги повикува државите на ЕУ да го признаат Косово

 Нацрт-извештајот на Европскиот парламент (ЕП), усвоен пред неговиот Одбор за надворешна политика, на недопустлив и несоодветен начин ги повикува државите на ЕУ кои не ја признаа еднострано прогласената независност на нашата јужна провинција (Косово) да го сменат своето мислење, соопштија од српското Министерство за надворешни работи, јави дописникот на МИА од Белград.

– Европската унија, иако повеќето нејзини членки го признаваат самопрогласеното Косово, како политички субјект со години се обидува барем формално да ја одржи позицијата на статусна неутралност, а апелот на известувачот на ЕП Виола фон Крамон упатен до групата на пет земји да го признаат самопрогласеното „Косово” е флагрантно отстапување од досегашната политичка пракса на Брисел, изјави министерот Никола Селаковиќ, кој потсети дека дијалогот меѓу Белград и Приштина, со посредство на ЕУ, се одвива со почитување на принципот на статусна неутралност и дека тоа е предуслов за постигнување на какви било трајни и одржливи решенија.

Прочитајте и...  Мицевски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на 36. седница

-Мислам дека, благо речено, е недипломатско и бескорисно за преговарачкиот процес меѓу Белград и Приштина, Одборот за надворешна политика на ЕП да дозволи личната иницијатива за лобирање на г-ѓа Виола фон Крамон да се претвори во нешто што треба да биде официјален документ на институцијата ЕУ, кажа Селаковиќ.

Тој очекува дека институциите на ЕУ, со тоа што ќе останат на позиција на статусна неутралност, ќе му дадат шанса на дијалогот меѓу Белград и Приштина и дека нема да бидат дел од проблемот, туку дел од решението кога станува збор за стабилизирање на состојбата на Западен Балкан, се наведува во соопштението на српското МНР како реакција на извештајот на европратениците во делот за Косовското прашање. 

Прочитајте и...  АХВ: Кривичниот закон клучен против измамите со храна

Поврзани вести

Вучиќ: Србија ќе биде велесила во производството на вакцини

Слободен печат

Лекарот на Навални предупреди дека неговото здравје се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Пентагон потврди, објавената снимка со НЛО е вистинска

Слободен печат

Чешка протера 18 руски дипломати, обвинети се дека работеле за специјални служби

Слободен печат

Вучиќ за нон – пејперот на Јанша: Ниту сум видел мапа, ниту пак план – се залагам за постојните граници

Слободен печат

Веља Невоља и Месар во паника: Пронајдена ДНК трага од нивна жртва – мислеа дека ако „нема тело – нема дело“

Слободен печат

Остави Коментар