15 C
Скопје

Српските државјани нема да плаќаат патарини од 15 јуни до 15 август во Македонија

Српските државјани два месеци летово нема да плаќаат патарини низ Македонија. Ова ќе важи од 15 јуни до 15 август, соопшти денес Министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче се заблагодарил за чинот на отворање на вратите за македонските граѓани за вакцинирање во српските центри.

Направен е и договор Институтот „Торлак“ да биде стратешки партнер на Македонија, за набавката на вакцините. 

„Институтот за вирологија, вакцини и серуми „Торлак“ од Белград ќе биде местото каде ние за секоја понатамошна нарачка на вакцини може да се обратиме и согласно капацитетот можеме да сметаме дека ќе има доволно количини и за нашите граѓани“, изјави Филипче по посетата на Институтот.

Овој институт, нагласи министерот, е познат по својата експертиза и искуство и постои приближно 100 години.

Поврзани вести

Демократите победија на изборите во Херцег Нови, партијата на Ѓукановиќ доби само 6 места

Слободен печат

ВИДЕО | Необично грабнување во Татарстан: Украле авион, се урнаа неколку минути по полетувањето и загинаа

Слободен печат

ВИДЕО: Шпанците излегоа на улиците за да го прослават укинувањето на карантинот – шест месеци беа заклучени

Слободен печат

Медиумски фонд, со пари од медицинскиот канабис!

Љубиша Николовски

ВИДЕО: Непоканет гостин му ја украде славата на министерот додека даваше изјава

Слободен печат

Индија мака мачи со пандемијата, регрутира поранешен воен медицински персонал

Слободен печат

Остави Коментар