Српскиот воен синдикат добил поплаки од војници кои тврдат дека командантите ги тераат да се вакцинираат

Воениот синдикат на Србија добил поплаки од извесен број војници кои тврдат дека командантите на нивните единици вршат притисок врз нив да се вакцинираат против Ковид-19.

– Во случајот на вакцини наменети за имунизација против вирусот Ковид-19, слободна волја на секој припадник на српската армија е дали ќе биде вакциниран и секој има право да биде информиран за составот на вакцината и контраиндикациите што може да ги предизвика. Не треба да го игнорираме фактот дека вакцината е едно од најголемите достигнувања на цивилизацијата и медицината во заштитата од болести, но исто така, одлуката дали ќе се вакцинира или не зависи само од личната волја и совеста на поединецот, и затоа никој не може да толерира никакви санкции, се вели во соопштението на Синдикатот.

Прочитајте и...  Капацитетот на модуларната болница во Охрид зголемен на 55 легла

Според соопштението, „некои команданти потчинетите со наредба ги условуваат да примат вакцина, повикувајќи се на Правилото за служба на Српската армија”.

Синдикатот потсетува дека Уставот на Србија е највисок правен акт во хиерархијата на правните акти, и ниту еден подзаконски акт, по правило, не може да ги негира или намали правата што се директно загарантирани со Уставот. При тоа, го цитира членот 25 од Уставот на Србија со кој се гарантира неповредливост на физичкиот и менталниот интегритет на секое човечко суштество.

– Значи, повеќе од јасно е дека никој, под никаков изговор, а особено под закана, не може да изврши притисок врз никого да го изложи своето тело и здравје на нешто што не го сака, се додава во соопштението.

Прочитајте и...  Погледнете што содржи утрешниот број на „Слободен печат“

Поврзани вести

Брнабиќ: Фотографиите од убиствата не беа многу страшни, има и пострашни

Слободен печат

Растурена свадба во хотел во Тетово

Слободен печат

Австрија ја суспендираше вакцината Астра зенека

Слободен печат

Коневски очекува отчет од Мицковски пред делегатите

Слободен печат

Зошто жените губат во градоначалничката трка?

Весна Тодоровска

Шахпаска: Преку Законот за родова еднаквост ја зајакнуваме улогата на жените во секоја сфера на општественото живеење

Слободен печат

Остави Коментар