Српскиот патријарх Порфириjе позитивен на коронавирус

Српскиот патријарх Порфириjе
Српскиот патријарх Порфириjе / Фото: EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Српскиот патријарх Порфириjе е позитивен на коронавирусот и наредните денови ќе ги помине на домашно лекување, соопшти денеска Службата за информирање на СПЦ.

Според соопштението, тој има благи симптоми на вирусна инфекција, препишана е соодветна терапија и ги почитува сите епидемиолошки мерки.

– Тој е во постојан контакт со своите соработници преку електронски комуникации и целосно непречено ги извршува административните работи, се вели во соопштението.

Извор: МИА

Видео на денот