9 C
Скопје

Српскиот фудбалер Живковиќ ја плати целата сума за лекување на осумгодишно девојче!

Од Ниш преку Белград и Лисабон до Солун. Така животот го води Андрија Живковиќ, кој уште еднаш покажа дека е голем хуманитарец и дека не заборавил на луѓето од неговиот роден град.

Српскиот фудбалер кој ги брани боите на ПАОК ја плати целата сума за лекување на осумгодишната Лана од Ниш, поточно 23.000 илјади евра.

На девојчето му е дијагностицирано тумор во мозочното стебло и итно е потребна терапија со зрачење во Турција, а веста од помошта на Андрија ја открија пријателите на семејството на Лана, кои зборуваа за хуманиот гест на фудбалерот.

– Денес зборот човек е напишан во името на Андрија Живковиќ. Овој прекрасен млад човек денес ја плати целата сума за лекувањето на Лана. Ви благодариме на сите што издвоија драгоцени пари за да ѝ помогнат на Лана, секоја исплата ќе биде искористена за оваа намена. Сите помогнавте од срце.

Не е првпат 24-годишниот Живковиќ да ја покаже хуманоста – пред околу три години му помогна на новинарот Александар Николиќ да замине на лекување во странство и со тоа да ја продолжи борбата против леукемијата.

Прочитајте и...  И покрај негативата, Кимих верува дека Баерн може да го елиминира ПСЖ!

Поврзани вести

ВИДЕО: Неверојатниот Кари собори рекорд на Вилт Чембрлен

Слободен печат

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Слободен печат

ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Слободен печат

До оваа сезона никој не знаеше за него, Барса го проценува на 400 милиони евра

Слободен печат

МЗТ Скопје Аеродром славеше во дербито против Пелистер

Слободен печат

Македонската БЏЏ репрезентација се враќа со медали од турнирот во Србија

Слободен печат

Остави Коментар