Српскиот државен врв ноќеска на вонреден состанок расправаше за состојбата во регионот

По два часа, околу полноќ е завршен двочасовниот состанок на државниот врв на Србија, кој итно го свика претседателот на Србија Александар Вучиќ, поради влошената ситуација во регионот, пренесува „Танјуг“.

На состанокот со претседателот Вучиќ присуствувале министрите за надворешни работи Ивица Дачиќ, за внатрешни работи Небојша Стефановиќ, за одбрана Александар Вулин и директорот на БИА, Братислав Гашиќ.

Како што дознава српски „Курир“ од извори блиски на државниот врв на Србија, двочасовниот состанок бил тежок, а одржан е поради најновите настани во Црна Гора.

Највисоките државни органи на Црна Гора, со врвот на тамошната полиција, наводно, според пишувањата на српските медиуми, имаат намера да направат нова ескалација на насилство и со лажни медиумски извештаи за тоа да го обвинат официјален Белград.

Прочитајте и...  Денеска ново рочиште за случајот „27 април“: Талат Џафери во улога на сведок

Прочитај повеќе

Хафтар: Ќе ги отвориме нафтените полиња за да ја обезбедиме иднината на Либија

Слободен печат

Советот за човекови права на ОН усвои Резолуција за Белорусија

Слободен печат

Германското МНР за бугарскиот меморандум- историјата нека им остане на историчарите

Слободен печат

Димитров: Бугарија во членот 2 од Договорот за пријателство има обврска да ни помага во процесот на европска интеграција

Слободен печат

Ковачев: Гоце Делчев е на Македонија, никој не сака да и го земе, тој е и на Бугарија

Слободен печат

Над 13 илјади заразени во еден ден во Франција, во Париз заразата се шири најбрзо

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Атина „цвета“ короната, 40 отсто од вработените ќе работат од дома, се откажуваат концерти и кино проекции

Слободен печат

Претседателот на Гватемала заразен со ковид-19

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Николовски и неговиот шеф се криминалци

Две брачни двојки пријавиле 1.200 лажни бремености, од француските власти извлекле близу два милиони евра

Слободен печат

Џонсон: Доаѓа втор бран, се плашам дека е неизбежен

Османи: Нема да дозволам сопки и емоции да влијаат на патот кон ЕУ, верувајте во тоа

Слободен печат