7 C
Скопје

Српски психолог открива зошто Милена Радуловиќ се смее на фотографијата со Мика Алексиќ

Изминативе денови цела Србија е вознемирена поради скандалот со сериското силување во училиштето за глума „Ствар срца“.

Шокантно сведоштво на српската ѕвезда: Повеќепати ме силуваше познатиот сопственик на угледното училиште Мирослав Мика Алексиќ, има и други жртви

Професорот по глума, Мирослав Мика Алексиќ младите глумици го обвинија за сексуално напаствување, а свои искази досега дадоа Милена Радуловиќ, Ива Илинчиќ и уште една девојка, која сакала да остане анонимна.

Милена Радуловиќ за случајот со Мика Алексиќ: Инспекторката ја врати мојата верба во живот!

Адвокатот Зоран Јаковљевиќ од одбраната на 68-годишниот Алексиќ се заканил дека „ако треба“, тој ќе ѝ обезбеди на јавноста материјали на кои може да се види дека една од жртвите е „насмеана и среќна по наводната злоупотреба“, пренесуваат српските медиуми.

Прочитајте и...  На денешен ден - 8 март

Иако е строго забрането да се презентираат какви било информации од истрагата и случувањата во јавното обвинителство, вчера на српски „Новости“ се појави фотографија на која се гледа како Милена Радуловиќ стои покрај Алексиќ насмеана. Фотографијата е наводно направена во јуни 2013 година, за да се овековечи завршувањето на курсот во училиштето за глума на таа генерација.

Фотографијата може да ја видите ТУКА.

Покрај нив на фотографијата се и сопругата на Алексиќ, Билјана Машиќ и актерот Иван Зариќ.

Српски психолог кого медиумите го исконтактирале, анализирајќи ја фотографијата, потенцира дека смеата на девојката е всушност маска за болка.

Емоциите, па така и болката, може да се изразат преку смеа. Поради голем страв жртвите можат да ја активираат смеата како одбранбен механизам. Ова важи за луѓето кои доживеале голема траума. Смеењето има моќ да потисне, посилно е од многу негативни емоции, па со самото тоа жртвите со смеењето го потиснуваат негативното искуство“, рекол психологот за Објектив.рс.

Прочитајте и...  Ова мора да го знаете: која храна никогаш не смеете да ја блендирате

Според српските медиуми, иако во моментот неколку девојки се официјално вклучени, од ден на ден пристигнуваат нови анонимни пријави.

ВИДЕО: По трауматичните сведоштва за сексуалните злодела на Мика Алексиќ, Балканот масовно го споделува ова видео од новинарката Јелена Обучина

Според сведочењата, Алексиќ првпат ја силувал Радуловиќ во 2012 година, кога таа имала 17, а тој 61 година. Српски Курир пишува дека Алексиќ со месеци бил под надзор, а освен изјавите на девојките собрани се и други, материјални докази. Наводно полицијата поседува аудио и видео снимки од сексуалното злоставување на девојките во училиштето.

ВИДЕО | Актерката Милена Радуловиќ со потресно сведочење во судот: Мика ме силуваше додека другите деца беа покрај нас

Тијана Дапчевиќ со гласна поддршка за Милена Радуловиќ: Сите тишини еден ден стануваат крик

Весна Бејби со емотивна реакција за Милена Радуловиќ: Нема компромис за предатори

Весна Петрушевска: Никој не прашува како жртвата на сексуално насилство ќе се крене на нозе

Поврзани вести

Не постои пооригинална честитка за 8 Март: Најубавите цитати за жените што ги смислиле големите писатели

Слободен печат

Многу изненадувања за 8 Март со myWorld

СП.

Објавена листата со пејачи кои ќе настапат на доделувањето на Греми наградите

Слободен печат

ФОТО | „Ова е сатанизам“: Северина ги вознемири верниците – Цел викенд враќаше на навредливи коментари

В.Т.

Колумна на Виолета Михајловска: Правата на жената низ историјата и денес

Еди Марфи најави дека се враќа на стенд-ап комедијата

Слободен Печат

Остави Коментар