11 C
Скопје

Српски функционер вратен од косовската граница

Косовската полиција не му дозволи влез во земјата на заменикот директор на српската Канцеларија за Косово Душан Козарев, затоа што претходно не добил дозвола и не ги информирал за посетата надлежните косовски институции.

Информацијата ја објави портпаролот на косовското Министерство за надворешни работи Јетлир Зиберај, кој вели дека Козарев е вратен единствено поради тоа што не ја испочитувач формалната процедура за посети на официјалните лица од едната држава во другата.

– На Козарев, заменикот на (Марко) Ѓуриќ, му е одбиен влезот во Косово од страна на полицијата бидејќи тој не ја запознал Владата на Косово за посетата и за целите на посетата. Доколку го стореше тоа, Владата на Косово ќе му дадеше дозвола. Следствено, ќе му го доделевме и потребното обезбедување. Српските функционери не можат да го посетуваат Косово без да го почитуваат договорот од Брисел – напиша Зиберај на својта страница на Фејсбук.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Експлозија во центарот на Белград: Едно лице почина, а две се тешко повредени

Поврзани вести

По Холандија и Данска демантира дека го поддржува ветото на Софија

Слободен печат

ВИДЕО: Воопшто нема потврда дека лекот „Фавипиравир“ има ефекти во лекувањето на ковид, вели Филипче

Слободен печат

Наташа Пеливанова е избрана за претседател на Советот на Општина Карпош

Слободен печат

Македонија ќе биде претседавач со ОБСЕ во 2023 година

Слободен печат

Директорот на АФПЗРР Николче Бабовски оди во самоизолација

Слободен печат

ВИДЕО | Филипче: Вакцината е бесплатна, ќе се вакцинираат сите здравствени работници и следните групи граѓани

Марина Дамческа

Остави Коментар