Српски функционер вратен од косовската граница

Косовската полиција не му дозволи влез во земјата на заменикот директор на српската Канцеларија за Косово Душан Козарев, затоа што претходно не добил дозвола и не ги информирал за посетата надлежните косовски институции.

Информацијата ја објави портпаролот на косовското Министерство за надворешни работи Јетлир Зиберај, кој вели дека Козарев е вратен единствено поради тоа што не ја испочитувач формалната процедура за посети на официјалните лица од едната држава во другата.

– На Козарев, заменикот на (Марко) Ѓуриќ, му е одбиен влезот во Косово од страна на полицијата бидејќи тој не ја запознал Владата на Косово за посетата и за целите на посетата. Доколку го стореше тоа, Владата на Косово ќе му дадеше дозвола. Следствено, ќе му го доделевме и потребното обезбедување. Српските функционери не можат да го посетуваат Косово без да го почитуваат договорот од Брисел – напиша Зиберај на својта страница на Фејсбук.

Прочитајте и...  Јанушев кој со Зекири учествуваше на дебатна емисија се тестирал, ги чека резултатите

Прочитај повеќе

Колев: Имаме 120 нови „рамковно вработени“ – 120 пратеници земаат плата, а не одат на работа

Слободен печат

Рамафоса: Кина ветила 30 милиони тестови месечно за африканските држави

Слободен печат

Смилевски: Во општина Бутел нема драстично зголемен број на заразени, максимално се почитуваат мерките

Слободен печат

Уапсени 11 лица на протест во Лондон заради убиството на афроамериканецот Флојд во Минеаполис

Слободен печат

Грција полека се подготвува за туристичката сезона, намалено ДДВ на одредени производи и услуги

Слободен печат

Судири меѓу приврзаниците и противниците на бразилскиот претседател Болсонаро

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трета фаза на олеснување на мерките во Косово, процедури за влез од С. Македонија

Слободен печат

„Њујорк тајмс”: Трамп со сопругата и синот однесени во бункер по закана од протести околу Белата куќа (ВИДЕО)

Слободен печат

Доколку граѓаните не ги почитуваат мерките за заштита, може да бидат воведени рестриктивни мерки за одредени општини

Слободен печат

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ без договор за избори на 5 јули, ДУИ бара датумот да се донесе со консензус

Слободен печат

Од денес до 30 јуни уписи на првачиња, паузи од 20 минути меѓу термините за разговор со секое дете

Слободен печат

Субвенции за велосипеди и електрични тротинети за скопјани

Слободен печат