Српската влада ја забрани работата на сите објекти и дејности кои подразбираат физички контакт

Донесена е одлука да се затворат и сите кладилници, коцкарници и слот клубови и тие од сега па натаму можат да ја вршат работата само по електронски пат.

Српската Влада на денешната седница донесе нови одлуки во врска со спречувањето на ширењето на  Ковид-19.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, во соопштението на владата се наведува дека целосно се забранува работата на сите објекти и активности кои подрабираат близок физички контакт, како што се фризерски салони и козметички салони, фитнес-клубови, теретани.

Донесена е одлука да се затворат и сите кладилници, коцкарници и слот клубови и тие од сега па натаму можат да ја вршат работата само по електронски пат.

-Со оглед на специфичните потреби што ги наметнува сегашната состојба, решено е за одредени занимања домашната самоизолација да важи 14 дена, наместо досегашните 28. Ова се однесува на здравствените работници, чуварите на затворите и припадниците на Министерството за внатрешни работи и на војската, се наведува во соопштението на владата, во кое се додава дека е донесена одлука знамињата на сите јавни институции од денес па натаму да се спуштат на половина копја.

Прочитајте и...  Граѓаните бараат спас од Вардариште

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат