Српската премиерка Брнабиќ пречекана со високи државни почести (ФОТО) - Слободен печат

Српската премиерка Брнабиќ пречекана со високи државни почести (ФОТО)

Со високи државни почести на платото пред Владата денеска беше пречекана делегација од Република Србија предводена од премиерката Ана Брнабиќ. Еднодневната официјална посета на земјава Брнабиќ ја започна со отворањето на One Stop Shop на граничниот премин Табановце-Прешево, заедно со нејзиниот домаќин премиерот Зоран Заев.

Со новиот заеднички систем на контрола на државната граница се поедноставуваат царинските постапки и се забрзува протокот на луѓе и стоки меѓу двете земји. Заедничкото гранично управување на преминот и едното застанување на заедничка испостава се очекува двојно да го намали времето на чекање на државната граница.

Посетата ќе продолжи со потпишување договори за соработка во Владата на Северна Македонија по што ќе следи заедничка прес-конференција на двајцата премиери.

Брнабиќ, освен со Заев ќе оствари средба и со претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски.

Фото: Слободен печат/Драган Митрески

БОНУС ВИДЕО

Прочитај повеќе

Словенечки НВО: Владата да го откаже договорот со Хрватска за враќање на мигрантите

Слободен Печат

Мајк Пенс се сретна со папата Франциск во Ватикан – „Ова е за мојата мајка“

Слободен печат

„Кралот на бананите“ за 45.000 евра ја купи „Адриа ервејс“

Слободен печат

Делови од Козле утре ќе останат без вода

Слободен Печат

Концентрациите на јаглерод диоксид во атмосферата со најголем пораст уште од 1958 година

Слободен печат

Секое училиште треба да обезбеди услови за одржување на менструалната хигиена

Слободен Печат

Остави Коментар

18 − 7 =

Прочитај повеќе

Дескоска: Барањето на ВМРО-ДПМНЕ Јовевски да присуствува на средбите за Законот за ЈО е алиби за напуштање на преговорите

МИА Агенција

Не е познато кога непосакуваните руски дипломати ќе ја напуштат Бугарија

МИА Агенција

Дел од населбата Капиштец утре без струја

Слободен печат

Полушанса во Собранието за законот за обвинителство

Слободен печат

ДИК продолжува да едуцира обучувачи за спроведување на изборниот процес

Чудо во Сибир: Жена падна од девети кат на зграда, стана и си замина (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Слободен печат