Српската пејачка Романа уапсена во Австралија, ќе лежи 12 месеци затвор! (ФОТО)

Двајца српски туристи се уапсени во Австралија поради користење софистициран систем со кои снимале луѓе кои користат банкомати, а потоа ги копирале податоците и картиците. Двајцата се осудени на 14 и 12 месеци затвор.

Пејачката Романа Паниќ (45) и агентот за продажба на недвижности Филип Мркајиќ (40) се осомничени дека во периодот од март до април поставиле уреди за снимање на три банкомати во Бризбејн.

 

View this post on Instagram

 

#Buongiorno #amalficoast 🏝❤🇮🇹🏖

A post shared by Romana (@romana_panic) on

Тие во Австралија престојувале како туристи, каде западналел во проблеми со пари уште пред да смислат план како да ги „наполнат своите новчаници“, изјавил судијата Пол Смит од Бризбејн.

Прочитајте и...  Градник нема, а доле носи танга-гаќички: Манекенката се врати на позирањето! (ФОТО)

Тие на овој начин успеале да соберат податоци на 35 особи.

Филип М. ја признал вината за 18 точки, Романа П. за 16, но и покрај тоа тие ќе мораат да ги вратат парите и да лежат во затвор. Филип П. 14 месеци, со право на условна казна после три месеци, а Романа на 12 месеци со право на пуштање на условна казна после два месеци служење затвор.

Полицијата, откако техничарот пронашол нелегални уреди на банкоматите, во претрес во стан во Спринг Хил каде двајцата биле сместени, пронашла обележани парични средства во вредност од 23.500 австралиски долари, уреди за снимање картици, картици за складирање податоци, лични банкарски податоци на клиентите во банките и алатки за инсталирање додатни уреди.

Прочитајте и...  Конечно е откриено зошто не успеал првиот брак на Меган Маркл: Тревор бил доминантен во врската (ФОТО)

Прочитај повеќе

Ова ретко се гледа: Тамара Тодевска во бикини, горниот дел „пука“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Јапонски метод против мрзливост: Доволна ви е само 1 минута дневно!

Слободен печат

Сара Мејс си ја избричи главата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Славниот Трини Лопез почина од коронавирусот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Заблажете си го попладнето со брзи чоколадни колачиња

Слободен печат

Двејн Џонсон повторно најплатен глумец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Уништете ги бактериите во организмот со редовно јадење на аронија

Слободен печат

Киану Ривс е бесмртен! Глумецот во центарот на смешна теорија на заговор

Слободен печат

Слатко исчекување во најголема тајност: Ед Ширан и неговата сопруга ќе станат родители

Слободен печат

На кампување во Македонија, разговор со Бојан Трајкоски, искусен кампер: Кампувањето е нова култура за новите генерации

Јасмина Кантарџиева Димков

Отстранете ја анксиозноста за помалку од една минута

Слободен печат

Конечно е откриено зошто не успеал првиот брак на Меган Маркл: Тревор бил доминантен во врската (ФОТО)

Слободен печат