СРПСКАТА ОПОЗИЦИЈА НЕ ГО МЕНУВА СТАВОТ: Средбата со делегацијата од ЕП не ги „убеди“ да не ги бојкотираат изборите

Претседателот на Народната партија (НС) и претседавач на Сојузот за Србија (СзС), Вук Јеремиќ, по средбата со делегацијата на Европскиот парламент изјави дека СЗС нема да ја промени својата одлука за бојкот на изборите и најави дека следната недела повторно ќе зборува со европарламентарците.

Претседателот на Социјалдемократската партија и поранешен претседател на Србија, Борис Тадиќ, кажа дека бојкотот е изнудено решение и дека би сакал ситуацијата да е таква за опозицијата да излезе на гласање, додека од Движењето на слободни граѓани (ПСГ) порачаа дека одлуката за бојкот ќе ја донесат кога ќе се заврши меѓупартискиот дијалог.

Јеремиќ, по средбата со делегацијата на ЕУ, во Белград, на која присуствуваа Дејвид МекАлистер, Манфред Вебер и Владимир Билчик, изјави дека СЗС нема да учествува во меѓупартискискиот дијалог во српскиот Парламент, туку ќе се состане одделно со делегацијата на ЕП која посредува со разговорите.

Прочитајте и...  Германија има над илјада новозаразени со коронавирус

Според него, денешниот разговор бил конструктивен, но Јеремиќ вели дека не е оптимист дека може да се одложи датумот за одржување на парламентарните избори планирани за следната пролет. Тој го повтори претходниот став на СзС дека нема да учествува на претстојните пролетни избори.

-Времето веќе истече, рече Јеремиќ пред седиштето на делегацијата на ЕУ во Србија, додавајќи дека СзС нема да учествува во дијалогот во српскиот Парламент под водство на ЕУ за изборните услови.

Претседателот на Социјалдемократската партија, Борис Тадиќ, рече дека ги информирал своите соговорници за ситуацијата во Србија и оцени дека ситуацијата е бизарна затоа што седум години во јавниот простор „се инјектираат лаги, агресија и патологија “.

Прочитајте и...  Рекорден број смртни случаи во Австралија за 24 часа

Тадиќ рече дека би сакал да постои ситуација опозицијата да излезе на гласање, а што се однесува до можното учество, тој изјави дека постои дијалог со претставниците на Европскиот парламент и дека тој ќе продолжи.

-Важно е повеќе да не се лажеме. Би сакал да бидам во можност да излезам на гласање. Самиот бојкот е проблематичен, но ова е изнудено решение, истакна Тадиќ.

Меѓународниот секретар на ПСГ, Натан Албахари рече дека тие ќе учествува во натамошниот дијалог и ДУРИ потоа ќе донесат одлука дали ќе учествуваат на изборите.

Албахари рече дека ПСГ ја известила делегацијата на Европскиот парламент за тековната состојба во медиумите и владеењето на правото, додавајќи дека ситуацијата не е „добра”. Тој рече дека европските претставници „ја разбрале пораката”.

Прочитајте и...  Полог се дави во ѓубре, Русино нe е решение!

На состанокот со делегацијата на Европскиот парламент присуствуваа од Сојузот за Србија, Движењето на слободни граѓани и Социјалдемократската партија.

Покрај Јеремиќ, од СзС присуствуваа и другите лидери на партиите членки на опозицискиОТ сојуз – Зоран Лутовац (ДС), Борко Стефановиќ (ССП), Небојша Зеленовиќ (ЗЗС) и Бошко Обрадовиќ (ДВЕРИ).

Делегацијата на Европскиот парламент вчера се сретна и со српскиот претседател Александар Вучиќ, кој по средбата изјави дека ги „разбрал забелешките” за состојбата на човековите права, демократијата и медумските слободи во Србија.

Прочитај повеќе

Заев ќе го добие мандатот за нова Влада, Џафери најави седница

МИА Агенција

Сончево и топло до 36 степени, попладне можен дожд

МИА Агенција

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат