Српската дијаспора на протести ширум светот (ВИДЕО)

Групата „Democracy4Serbia“ денеска организира глобален протест на дијаспората за демократија, слобода, човекови права и човечки животи во Србија, пренесува Нова.рс.

Протестите се одржуваат во Амстердам, Брисел, Берлин, Бостон, Цирих, Хамбург, Хелсинки, Лондон, Њујорк, Осло, Париз, Прага и Ванкувер.

Луѓето од дијаспората ширум светот организираат протести во повеќе од десет градови ширум светот, кои, како што велат, ќе ги „обединат луѓето од дијаспората и пријателите шриум светот во глобален протест“.

Како што наведуваат од групата „Democracy4Serbia“, симболот на овие протести е клуч, односно ослобудвање на Србија од секој вид на опресија.

Прочитајте и...  Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

https://twitter.com/UrosKostic_me/status/1292123383472193536/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1292123383472193536%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Fnova.rs%2Fregion%2Fpoceo-protest-dijaspore-sirom-sveta-zbog-stanja-u-srbiji%2F

Некои од пораките на луѓето од дијаспората се „Крушик“, „Докторати“ и респиратори“.

Прочитај повеќе

Кралот на Јордан го распушти Домот на пратеници и нареди да се одржат избори

Слободен печат

„Ако биде потребно ќе бидат повикани резервистите“: Што точно значи воена состојба?

Слободен печат

Лукашенко му возврати на Макрон: Тој требаше да даде оставка пред две години

Слободен печат

Кој е подготвен за судирот меѓу Азербејџан и Ерменија – Едната страна има драстично повеќе војници

Слободен печат

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат