Средношколските екипи на Град Скопје се покажаа успешно во Подгорица – Слободен печат
ВестиСкопје

Средношколските екипи на Град Скопје се покажаа успешно во Подгорица

За организација и реализација на спортот во средните училишта во Скопје, Градот Скопје годинава одвои 3.500.000 денари.

Најдобрите спортски екипи на средните училишта од Скопје, кои вчера се натпреваруваа со нивните врсници од збратимениот град Подгорица, Црна Гора, постигнаа солидни резултати, соопштија од Град Скопје.

Наведоа дека екипите од Скопје се натпреварувале со нивните врсници од Подгорица во кошарка, ракомет и футсал во машка и во женска конкуренција, како и во одбојка во женска конкуренција.

– Нашите одбојкарки беа подобри од своите противнички и победија со 2:0, а ракометарките изгубија само со гол разлика, односно 19:20, додека ракометарите играа нерешено 17:17. Во футсал машките беа поуспешни и извојуваа победа со резултат 5:4, а женските загубија 3:4. Во кошарка средношколките изгубија 39:49, а машките победија 44:36, информираа од Град Скопје.

Во текот на оваа учебна година во системот на натпревари на средните училишта во Скопје учествуваа 245 екипи, а се одиграа над 1.000 натпревари во кои се вклучија околу 7.000 ученици од 29 средни училишта од Скопје.

За организација и реализација на спортот во средните училишта во Скопје, Градот Скопје годинава одвои 3.500.000 денари.

Дополнително, и оваа година додели стипендии за спортистите средношколци од Скопје, односно додели 105 стипендии, од по 3.000 денари во текот на осум месеци до крајот на 2019 година, средства обезбедени од буџетот на Град Скопје.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close