Средба Тачи – Абе: Јапонија наскоро отвора амбасада во Приштина

Претседателот на Косово Хашим Тачи, по денешниот прием кај јапонскиот премиер Шинѕо Абе, на почетокот од неговата официјална посета на Токио, каде што ќе присуствува на крунисувањето на царот Нарухито, најави отворање на јапонска амбасада во Косово на почетокот од идната година, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во соопштението од кабинетот на Тачи се наведува дека на средбата со премиерот Абе обострано е оценето дека двете земји имаат добри билатерални односи и дека е постигнат видлив равој во економската соработка.

Според соопштението, Тачи и Абе се согласни дека „отворањето на Амбасадата на Јапонија во Приштина на почетокот на идната година, успешниот самит на бизниси од Косово, Јапонија и Австрија во Виена на почетокот од месецев и Неделата на јапонска култура што ќе се одржи во Косово идниот месец, претставуваат потврда за напредокот во односите меѓу девете земји”.

Прочитајте и...  Џонсон: Смртта на Флојд е непростлива, но демонстрантите треба да бидат разумни

Тачи, се вели во соопштението, му изрази поддршка на премиерот Абе за неговата надворешна политика и во напорите за затворање на прашањето на киднапираните јапонски граѓани од страна на Северна Кореа.

Косовскиот претседател ја посети Јапонија и минатиот месец, по повод 10-годишнината од воспоставувањето дипломатски односи меѓу двете земји, при што беше примен од царот Нарухито и оствари средби со премиерот Абе, како и со пратеници во Парламетнот и претставници на јапонските бизниси. Во таа прилика Тачи се сретна и со гувернерката на Токио Јурико Коике, на која и предложи збратимување на главните градови на двете земји.

Прочитај повеќе

Шпанија ги отвора границите за туристите од безбедните земји

Слободен печат

Уредување и разубавување на улицата на Тоше во Крушево

Слободен печат

Трагичен крај на потрагата: Киднапираната мексиканска конгресменка пронајдена мртва

Слободен печат

Авганистан и Талибанците во фокусот на Русија, Кина, Пакистан и САД

Слободен печат

Затворањето на границите ќе ја скрши економијата: Грчките лекари загрижени по пристигнување на заразени патници од Катар

Слободен печат

Во Вашингтон шести ден протести против расизмот и полициското насилство (ВИДЕО

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Инспектори спречени да направат контрола во угостителски објект, внатре бил претседател на политичка партија (ВИДЕО)

Слободен печат

Армијата ќе учествува на мировна операција во Либан

Слободен печат

Фрчкоска: Ја однеле Јанева во ДЗР без никаква најава, не и биле овозможени нејзините права

Слободен печат

Меланија се насмевна по барање на Трамп, повеќе не изгледа како киднапирана покрај него (ВИДЕО)

Слободен печат

Лукашенко ја распушти Владата на Белорусија

Слободен печат

Филипче: Рестрикцијата на движењето дополнително ќе помогне во идентификување на контактите

Слободен печат