Средба Спасовски-Петровиќ: Црна Гора ги поддржува евроинтеграциите на Македонија

Премиерот Спасовски изразил благодарност до премиерот Марковиќ и до Црна Гора за поддршката во процесот на НАТО интеграциите и констатираше дека Република Северна Македонија и Република Црна Гора како рамноправни членки на НАТО, ќе имаат можност за уште поголемо унапредување на односите меѓу државите, во интерес на граѓаните на двете земји.

Македонија и Црна Гора имаат одлични односи кои одат во нагорна линија како на политички, така и на економски план, оцениле на денешната средба во Скопје премиерот Оливер Спасовски и амбасадорка на Република Црна Гора, Марија Петровиќ.

Од владината прес-служба информираа дека амбасадорката Петровиќ во оваа прилика на премиерот Спасовски му пренела поздрави од црногорскиот премиер Душко Марковиќ, со очекување дека за време на оваа Влада, ќе се случат очекуваното полноправно членство во НАТО и заслужениот исчекор во евроинтеграциите, по се што постигна државата изминатите две и пол години.

На средбата се дискутирало и за изборите во април, односно оценето е дека периодот до изборите е значен и одговорен и сите политички чинители треба да придонесат кон натамошниот евро-атлантски развој на земјата, низ придонес во реформските процеси и организирањето и спроведувањето фер и демократски избори.

Прочитајте и...  Русија го презема приматот на пазарот со обоени дијаманти

Премиерот Спасовски изразил благодарност до премиерот Марковиќ и до Црна Гора за поддршката во процесот на НАТО интеграциите и констатираше дека Република Северна Македонија и Република Црна Гора како рамноправни членки на НАТО, ќе имаат можност за уште поголемо унапредување на односите меѓу државите, во интерес на граѓаните на двете земји.

-Ова е значаен период кога очекуваме исчекори кон двете стратешки цели на нашата држава, како што се полноправното членство во НАТО и напредок во евроинтеграциите и правиме како Влада сѐ што е потребно да продолжат реформите и напредокот, во интерес на овие аспирации. Тоа за граѓаните и за државата значи и економија и подобар животен стандард, рече премиерот Спасовски.

Прочитајте и...  Сезона на грип во САД: Најмалку 105 деца починати, над 29 милиони инфицирани

На состанокот заеднички било констатирано дека постојат услови за поголема економска соработка, на што ќе се посветат државите во иднина.

Од Владата информираат дека по изразената благодарност за поддршката од нашата држава на демократските процеси во Црна Гора, заеднички е оценето дека двете држави се развиваат демократски и дека ќе продолжат да си помагаат, во духот на европските вредности и на европскиот развој на општествата.

Прочитај повеќе

Откажан карневалот во Венеција поради ширење на коронавирусот

Слободен печат

Трамп: Лично би го потпишал мировниот договор со талибанците

Слободен печат

Германски градови ги откажуваат карневалите поради невреме

Слободен печат

Албанија со зајакнати мерки по зголемениот број заразени од коронаврус во Италија

Слободен печат

Повик до верниците да го помогнат градењето на новиот конак во Лешочкиот манастир

Слободен печат

Турција ја затвори границата со Иран поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

3 × оне =

Прочитај повеќе

Си Џинпинг: Мерките против коронавирусот даваат резултати, борбата е во клучна фаза

Слободен печат

Русија го презема приматот на пазарот со обоени дијаманти

Слободен печат

Филипче за несреќата во Романовце: Четири лица се во животна опасност.

Слободен печат

Заев: Снимките на Милошоски покажуваат зошто беше важно носењето на Законот за ЈО

Слободен печат

На Голак одбележана 76 годишнината од Февруарскиот поход

МИА

Во Италија над 100 случаи на заболени од новиот коронавирус

Слободен печат