СРЕДБА ПОМЕЃУ ПУТИН И ЕРДОГАН: Ситуацијата во Сирија е КРИТИЧНА!

Ситуацијата во Сирија е критична, сите тоа го гледаат и разбираат, па консултациите на Русија и Турција во врска со тоа прашање се неопходни, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

Путин на почетокот од состанокот со турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган, изразил надеж дека нивото на турско-руски односи ќе овозможи да се пронајдат одоговори на сложени прашања за решавање на сириската криза.

Во Сочи во тек е состанок меѓу Путин и Ердоган, пренесува „Спутник“.

Портпаролот на Кремљ од порано денеска изјави дека разговорот на двајцата лидери ќе биде темелен и сложен и дека тие ќе мораат да разговараат за „многу теми“.

Вчера, воочи состанокот со Путин, Ердоган изјави дека Анкара „ќе преземе чекори“ во Сирија по разговорот со претседателот на Русија.

Прочитајте и...  Загрижувачка ситуација за 74.000 вработени: Намалена потрошувачката на сладолед во Италија

Од друга страна денеска истекува петдневниот рок за прекин на турската воена операција во Сирија.

Прочитај повеќе

Марковиќ: Кој и да победи на изборите ќе има јака опозиција која редовно ќе и „дише во врат“

Слободен печат

Андоновиќ: Најава за нови протести во Белград – Револт поради новите мерки или обид за уривање на Вучиќ? (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Шкриељ: Единствен излез од сиромаштијата е вработувањето, продолжуваме на патот на социјалната реформа

Слободен печат

СЗО: Признаваме, се појавуваат докази за пренесување на Ковид-19 преку воздухот

Слободен печат

Новиот француски министер за внатрешни работи е под истрага за силување

Слободен печат

Директорот на ФБИ: Кина е најголемиот противник на САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Исмаил од Левица: За разлика од ВМРО ние не буткаме граѓански туку народен концепт, вработување на лица од посиромашни семејства (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку девет лица се затрупани во лизгања на земјиште во Хубеи

Слободен печат

СЗО: Известени сме за одлуката на САД

Слободен печат

Бачев: Поништување на пописот од 2002 година и спроведување нов, ревизија на приватизацијата во државата

Миа Агенција

СДСМ ветува европска перспектива на земјава, ВМРО-ДПМНЕ закон за потекло на имот на сите политичари

Слободен печат

Полицијата околу два часот наутро ги растера демонстрантите во Белград, за денес закажан нов протест (ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

Слободен печат