12 C
Скопје

Средба на министерот Спасовски со директорот на Агенцијата за примена на јазикот

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска имаше работна средба со директорот на Агенцијата за примена на јазикот, Илбер Села.

На средбата, соопшти денеска МВР, се разговарало околу обврските што произлегуваат од имплементацијата на одредбите од Законот за употреба на јазиците.

Министерот Спасовски и директорот Села ја потенцирале добрата соработка меѓу институциите.

Директорот Села ја презентирал подготвеноста за асистенција на Министерството, особено во однос на актите кои Агенцијата за примена на јазикот има законска должност да ги лекторира.

Прочитајте и...  Рецесијата во Грција за 2020 година помала од очекуваното

Поврзани вести

Зедер: Да не се политизира одобрувањето на „Спутник V” во ЕУ

Слободен печат

Сава Јањиќ: Љубовта на Атанасије кон Косово беше неизмерна

Слободен печат

Нова студија може да ја покаже ефикасноста на „АстраЗенека“ против бразилската мутација

Слободен печат

Рекордна заплена на дрога: Црногорската полиција пронајде 250 килограми „сканк“ во камион, возачот избега

Слободен печат

Д-р Пановски: Во Македонија има петпати поголема смртност од корона од просекот во светот

Слободен печат

Косовските политичари да учат од грешките на Милошевиќ

С.Р.

Остави Коментар