Средба Блинкен-Лавров на самитот на ОБСЕ, обид за смирување на тензиите

Блинкен и Лавров
Блинкен и Лавров / Фото: „Слободен печат“, Колаж

Како што е најавено, американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска во Стокхолм ќе разговара со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, за време на самитот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа.

Блинкен во средата изрази загриженост поради концентрацијата на руските сили на границата со Украина.

„Не знаеме дали рускиот претседател Владимир Путин донел одлука за инвазија. Знаеме дека има распоредено сили за да го направи тоа брзо, доколку одлучи, рече Блинкен.

Тој изјави дека САД се подготвени да одговорат со серија силни економски санкции против Русија.

Киев тврди дека Русија распоредила повеќе од 90.000 војници на границата со Украина, .

Видео на денот