СРЦЕ НА ТЕРЕН: Нека продолжи победничката традиција! (ВИДЕО)

И покрај тоа што ќе недостасуваат Барди и Велкоски, селекторот е сигурен на теренот ќе излезат 11 подготвени фудбалери, спремни за борба и игра и за она што сите го посакуваме.

– Не се сомневам во моите фудбалери. Не ме интересира во моментов табелата, размислувам само како да ја добиеме Словенија. Размислувам од меч во меч, прво Словенија, а потоа Полска – се зборовите на стратегот на сениорите, Игор Ангеловски.

Горан Пандев, еден од најискусните ветува дека заедно со неговите репрезентативни колеги ќе „изгинат“ на теренот.

– Очекувам голема поддршка од трибините, се надевам дека ќе дојдат луѓето што нè сакаат. Не бараме којзнае колкава бројка, само да добиеме вистинска поддршка од луѓе што ја сакаат репрезентацијата на Македонија – се зборовите на капитенот.

Прочитајте и...  Д-р Беќаровски: Прес-конференција во Инфективната клиника за народот конечно да сфати дека сме во војна со невидлив непријател, јавен апел до Османи, Села и Таравари (ВИДЕО)

Првиот натпревар го одигравме токму против Словенците на гостински терен кога триумфиравме со 1:4, потоа во пријателски мечеви на домашен терен двапати славевме со 2:0 и 3:2, а еднаш во контролен дуел загубивме на гости со 1:0.

Годинава на 24 март во сегашните евроквалификации ремизиравме 1:1 во Љубљана. Доколку се погледне досегашната традиција на домашен терен, не би било лошо истата да продолжи победнички.

Средбата на Националната арена „Тодор Проески“ – Скопје меѓу селекциите на Македонија и Словенија ќе се игра денеска од 20:45 часот. Главен судија е Дени Макели од Холандија.

Квалификации за ЕП 2020

Група „Г“ (7. коло)

20.45 часот
Австрија-Израел
Македонија-Словенија
Летонија-Полска

Табела:

1.Полска 13 бодови
2.Словенија 11
3.Австрија 10
4.Македонија 8
5.Израел 8
6.Летонија 0

Прочитајте и...  Стаменковска Стојковски: Владата веднаш да преземе мерки за заштита на вработените во јавниот сектор

Прочитај повеќе

МЗТ Скопје на чекор до АБА Лига: Приморска не доби лиценца во Словенија

Слободен печат

Паника во Барселона, до крајот на сезоната без Меси?

Слободен печат

Екстра засилување за Металург, хрватското легендарно крило Хорват доаѓа во Автокоманда

Слободен печат

Го смени името и ги запали социјалните мрежи , од Мекдоналд стана Бургер кинг

Слободен печат

„Комити“ реагираат: Овие момци заслужија титула

Слободен печат

Роналдо ги шокира докторите на Јувентус, се врати посилен од карантинот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Федерер не е најдобар тенисер во својата ера – тоа е Новак Ѓоковиќ

Слободен печат

Марадона останува тренер на Гимназија

Слободен печат

ФФМ следната недела ќе ги одреди екипите кои ќе играат во Европа, настапот на Вардар неизвесен поради милионскиот долг

Слободен печат

И во Премиер лигата донесено правилото за пет замени

Слободен печат

Вонредна седница, ФФМ: Крај на сезоната во Првата лига и Купот!

Слободен печат

Толедо и официјално го напушти Вардар, Вујин наскоро во Скопје!?

Слободен печат