Србиновска: Интегра ќе им помогне на лицата со посебни потреби да го најдат своето место во општеството

Виолета Србиновска, носител на листата со кандидати за пратеници од Интегра македонска конзервативна партија во ИЕ 6, денеска оствари средби со здруженијата на граѓани со оштетен вид и слух.  Средбите со граѓанските здруженија ги направи заедно со Љупчо Спасески, координатор за шестата изборна единица.

– Денес остваривме средба со лицата со посебни потреби, со Здружението на слепи и Здружението на глуви лица, да ги слушнеме нивните проблеми со кои се соочуваат во секојдневното живеење и нивните потреби. Јас како носител ќе се залагам во иднина да нивните проблеми и потреби на секој можен начин да бидат решени и да им биде олесното секојдневното живеење. Да успееме да се социјализираат и да си го најдат своето место во општествениот систем – истакна Србиновска.

Прочитајте и...  ЕУ се закани со санкции: Претседателските избори во Белорусија не беа слободни

-Особено ми претставува чест и задоволство што тука во Тетово остваривме средба со лицата со посебни потреби. Интегра македонска конзервативна партија во својата програма има посебен приоритет и во првите 100 дена од нашето владеење ќе ги ревидираме сите закони така да на лицата со посебни потреби им го дадеме она што им следува, она што во последните 30 години не го остварија – рече координаторот Спасевски.

Прочитај повеќе

Словачка се соочува со втор бран на коронавирусот

Слободен печат

Џасинда Ардерн: Понатамошно ширење на Ковид-19 ќе влијае на одлуката за избори

МИА Агенција

Повторно има интернет во Минск, приведени над 2.000 лица во протестите по претседателските избори

МИА Агенција

ДИЖС: Нема забележано појава на истекување црвена отпадна вода во реката Вардар

МИА Агенција

Комисијата за заразни болести ќе одлучува дали да се воведе PCR тест за патниците од соседството кои транзитираат низ државава

МИА Агенција

Бутан првпат прогласи сеопшт карантин поради едно заразено лице од Ковид-19

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Словенечкиот гудачки квартет „Дисонанс” денеска на програмата на „Охридско лето”

МИА Агенција

Рекорден број смртни случаи во Австралија за 24 часа

МИА Агенција

Различни ставови како да почне наставата 

МИА Агенција

Бајден ја одбра за свој кандидат за потпретседател сенаторката Камала Харис

МИА Агенција

Бројот на новозаболени од Ковид-19 дневно се уште трицифрен

МИА Агенција

На тема образование не смее да има импровизации и изговори, во фокусот на реформите интернетот и дигитализацијата

МИА Агенција