СРБИН ДОБИ ДОЖИВОТНА КАЗНА ЗАТВОР: Бегајќи од полицијата во Германија покосил студентка на пешачки! - Слободен печат

СРБИН ДОБИ ДОЖИВОТНА КАЗНА ЗАТВОР: Бегајќи од полицијата во Германија покосил студентка на пешачки!

Србинот Милинко Р. (28) кој додека бегал од полицијата ја покосил студентката Јохана Хан, во четвртокот во Берлин е осуден на доживотен затвор за двоструко убиство пренесува Курир.рс.

Според германските медиуми, Милинко минатата година, ја удрил девојката со автомобил, по што таа починала, но загинал и совозачот кој бил со него во автомобилот. Не му е простено ни пребрзото возење и бегство од полицијата.

Мајката на настраданата студентка после судењето изјавила дека и олеснало откако слушнала дека правдата е спроведена.

„Сега може сите да продолжиме понатака, а нашата ќерка да почива во мир“ рекла таа за локалните медиуми.

Несреќата се случила минатата година додека девојката возела велосипед, а на неа налетал автомобил.

Според германските медиуми тој се движел со брзина од 80 километри во зона каде е дозволено само 30. Откако забележал дека полиција го следи, поминал на црвено и удрил во девојката, како и во уште неколку автомобили.

Прочитај повеќе

Oблачно со повремен снег на повисоките места

МИА Агенција

Неизвесен законот за ЈО пред распуштање на Парламентот

МИА Агенција

Православните верници го слават Богојавление – Водици

МИА Агенција

Бил Гејтс: Моите милијарди покажуваат дека економијата не е фер

Слободен Печат

Напад на Хутите во Јемен, 40 мртви

Слободен Печат

„Женскиот марш“ во Вашингтон со критики кон политиките на Трамп

Слободен Печат

Остави Коментар

1 × four =

Прочитај повеќе

Македонци носеле нерегулиран отпад во Бугарија – сопствениците на компанијатa негираат

Слободен Печат

Над 160 повредени во протестите во Бејрут (ВИДЕО)

Слободен Печат

Академик Георги Старделов ја доби Светската награда за хуманизам 2020

Алек Стојковски

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Слободен Печат

Приведен новинар кој ја откри локацијата на Макрон

Слободен Печат

Јапонија воведува задолжително спиење на работното место

Слободен Печат