Србија во вторник отвара уште едно поглавје во преговорите со ЕУ - Слободен печат

Србија во вторник отвара уште едно поглавје во преговорите со ЕУ

ЕУ одлучи во вторник да отвори уште едно поглавје во преговорите за пристапување на Србија во Унијата – за слободно движење на капиталот, неопходно за зајакнување на економските врски и инвестиции во Србија.

Ова за агенцијата Бета го најавија официјални лица во Советот на министри на ЕУ во Брисел, изјавувајќи дека одлуката за отворање ново поглавје во преговорите со Србија е договорена на состанокот помеѓу Комитетот на амбасадорите на постојаните претставници во ЕУ (КОРЕПЕР) и Работната група за проширување на ЕУ.

Поглавјето за слободно движење на капиталот ќе биде отворено во вторник навечер на меѓувладина конференција ЕУ-Србија, на маргините на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ во Брисел.

Претставници на српската влада претходно изразија незадоволство од отворањето на само едно поглавје, затоа што веруваат дека Србија е подготвена да отвори уште три поглавја: за слободно движење на работната сила, на транс-европски мрежи и за транспортната политика.

Извори во Брисел се на мислење дека, во моментот, тешко може да се усогласи договор за отворање на повеќе поглавја, со оглед дека во телата на ЕУ се води темелна дебата за предлозите за промена на „методологијата” на процесот на проширување на ЕУ, на барање на Франција и на неколку други членки на Унијата.

Целта на измените е процесот на проширување на ЕУ да се направи поефективен и „опиплив” за граѓаните на земјите кандидати.

Оваа промена во методологијата, изјавија за Бета официјалните претставници на Европската комисија и на некои влади на ЕУ, „не мора но и може да опфати и кандидати за членство кои веќе преговараат со Унијата, доколку взаемно се заклучи дека тоа е корисно и целоисходно.”

Промената на „методологијата” на проширувањето на која веќе работи Европската комисија треба да се усогласи до мајскиот самит ЕУ-Западен Балкан во Загреб.

Прочитај повеќе

Данските легенди на инди-рок сцената – Efterklang, пристигнуваат во Скопје!

Слободен печат

Рама како претседавач на ОБСЕ во Украина на средби со државниот врв

Слободен печат

Независните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ повикаа за донации за децата од „Медена земја“

Слободен печат

Заев: Имаме министри коишто не го употребуваат уставното име на државата

Слободен печат

Европјаните во Британија стравуваат од последиците на Брегзит

Слободен печат

Промените во агендата го спречуваат иранскиот шеф на МНР да отпатува во Давос

Слободен печат

Остави Коментар

3 × 3 =

Прочитај повеќе

Заев: Раководството на ВМРО-ДПМНЕ заговара опасни тези за поништување на Преспанскиот договор

Слободен печат

Методија Мирчев нов извршен директор на А1 Македонија

Слободен печат

Болниот Трајковски го одложи „ТНТ“

Курти: Сѐ уште немаме договор со Демократскиот сојуз на Косово

Слободен печат

За домашна посета и партонажа ставени во функција нови 13 возила

Слободен печат

Петровска останува на ставот дека ќе поднесе кривична пријава за Наќе Чулев

Слободен печат