Србија во 2018 година заработила милијарда евра од извезување на софтверски производи и услуги

Србија во областа на информатичката технологија во 2018 година извезла производи и услуги во вредност од една милијарда евра, што е далеку пред секоја друга индустрија во земјата, изјави Владан Атанасијевиќ, претседател на Управниот одбор на српското информатичко општество (ДИС).

– Нето-билансот е доста поволен во оваа област, затоа што не треба да увезувате 800 или 900 милиони суровини за да извезувате готов производ. Постои цел спектар на услуги што можеме да ги обезбедиме за поддршка на информатичката технологија и на тој начин да се вработат голем број на луѓе, изјави Атанасијевиќ.

– Еден аспект е како правилно да се примени информатичката технологија и преку примена на информатичка технологија да се подигне нивото на образование, информираност и продуктивност. Друг аспект е информатичките технологии да бидате индустриска гранка, да продаваме производи од оваа област и ние како општество да профитираме од тоа, рече Атанасијевиќ.

Прочитајте и...  Реакција на Николоски по двете аудио снимки: Јас едно зборувам тие друго спинуваат

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат