Србија влезе во деветтото поглавје од преговорите за да стане членка на ЕУ - Слободен печат

Србија влезе во деветтото поглавје од преговорите за да стане членка на ЕУ

Србија денеска го отвори 9-то поглавје кое се однесува на финансиските услуги, на меѓувладината конференција Србија-ЕУ во Брисел.

Српската министерка за евроинтеграција, Јадранка Јоксимовиќ по отворањето поглавјето и по потпишувањето на претпристапната помош ИПА 2018 во вредност од 179,1 милион евра оцени дека Србија не може да биде незадоволна од постигнатото.

„Не губиме чекор ниту здив во пристапниот процес. Не сите вести од регионот се сјајни кога се во прашање пристапниот процес и политиката на проширување. Мислам дека Србија не може да биде незадоволна“, порача Јоксимовиќ во Брисел, пренесе српската новинска агенција „Танјуг“.

Јоксимовиќ нагласи дека отворањето на ова поглавје ќе придонесе кон натамошно обезбедување на сигурен и ефикасен финансиски систем во земјата.

Прочитај повеќе

Демонстрации во Јордан против увозот на гас од Израел (ВИДЕО)

Слободен Печат

Уапсени две лица што се обиделе да продадат 12 милијарди лозинки

Слободен печат

Тактиката на Макрон за „исцрпување“ на демонстрантите дава резултати?

Слободен печат

Се појави нов мистериозен вирус – американските власти ги прегледуваат патниците од Кина на аеродромите

Слободен Печат

Секојдневните потреби го натерале прачовекот добро да го запознае морското дно

Слободен печат

Харадинај оди во Хаг

Слободен Печат

Остави Коментар

nineteen − eight =

Прочитај повеќе

Курти сѐ уште е оптимист дека ќе има договор за формирање влада на Косово

Слободен печат

Бразил: Сменет министерот кој во говор го цитираше Јозеф Гебелс

Слободен печат

Поголема група мигранти од Средна Америка се движат кон САД

Слободен Печат

Ирански генерал доби санкции од САД

Слободен Печат

Ликвидација во Белград: Застрелан маж додека со сопругата го чекал детето пред училиште

Слободен печат

Словенија повлече шест и пол тони унгарско мисиркино месо поради птичји грип

Слободен Печат