9.2 C
Скопје

Србија: Рекорден број на смртни случаи во последните 24 часа од ковид-19

Во изминатите 24 часа во Србија тестирани се 18.592 лица, од кои 7.041 се позитивни на ковид-19, а починале 61 пациент, што е највисока бројка во еден ден од почетокот на пандемијата.

Според податоци на српското Министерство за здравство од Институтот Батут, хоспитализирани се 7.011, а на респиратор се 254 пациенти.

Во Србија од почетокот на пандемијата починаа 1.484 луѓе, а процентот на смртност од новиот коронавирус изнесува 0,91 отсто.

Прочитајте и...  Вучиќ: Ќе ни предложат да го признаеме Косово, за да не дојде до создавање на Голема Албанија

Поврзани вести

Симптоми на новиот вид на коронавирус: Еве по што се разликува

Слободен печат

Фаучи: Тешко е да се оствари целта на Бајден од 100 милиони вакцинации во првите 100 дена

Слободен печат

Над 800 новозаразени во Албанија, пет лица починаа – меѓу нив и 26-годишен пациент

Слободен печат

Мило Ѓукановиќ е реизбран за претседател на ДПС

Слободен печат

Маричиќ: Сегашната законска рамка дава простор да се испитува потеклото на имот

Слободен печат

ВИДЕО: Полицијата со водени топови ги растеруваше демонстрантите во Холандија, уапсени се 25 лица

Слободен печат

Остави Коментар