СРБИЈА ОДИ НА ИЗБОРИ ВО МАРТ СЛЕДНАТА ГОДИНА: Вучиќ вети дека ќе донесе чисти, неизвалкани луѓе

Претседателот на Српската напредна партија (СНС) Александар Вучиќ вечерва најави, по седницата на Претседателството на партијата, дека на изборите кои најверојатно ќе се одржат на крајот на март, ќе излезе со најмалку 20 отсто нови лица од партијата, за кои граѓаните ќе одлучат на избирачките места.

Вучиќ на прес-конференцијата пред новинарите рече дека Претседателството одлучило пратеничките и локалните листи да ги водат млади луѓе.

– Сакаме да воведеме неизвалкани, чисти луѓе. Секој од нас, не по своја кривица, колку и да му е чист образот, поради валканат кампања остави траг зад себе. Затоа е важно да донесеме свежа крв, млади луѓе кои можат да продолжат со добро темпо и во насока која може да донесе подобра иднина и добри резултати – рече тој, додавајќи дека тоа е официјална одлука на Претседателството која ќе бара потврда на Главниот одбор.

Прочитајте и...  Над 50.000 заразени со Ковид-19 трет ден по ред во САД

Според Вучиќ, лидерите анализирале низ што се минала партијата, се разгледувле и прашањата околу Косово, и на какви странски влијанија била изложена Србија за зачувување на слободата.

Претседателот на Србија додаде дека не сака, за разлика од нив, да зборува ништо лошо за неговите коалициски партнери, како и дека целите на неговата партија се јасни и недвосмислени – да излезат на избори кои ќе се одржат на крајот на март.

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Рускоска и Кацарска станаа синоним за неправдите на Заев и Луј Витон правниот систем, не очекуваме да им се допаднат спотовите

Слободен печат

Над 10.000 лица починаа од Ковид-19 во Русија од почетокот на пандемијата

Слободен печат

Во Сегрија 200.000 лица ставени во карантин

Слободен печат

„Вице даде зелено светло“ – На Јутјуб се појави нова аудио снимка

Слободен печат

Гласен Текстилец: Конфекција во Пробиштип затворена поради нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

Мажите во Албанија живеат пократко и емигрираат повеќе во однос на жените

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ГОБ „8 Септември“ демантира дека постои листа на чекање за итни хирушки интервенции

Слободен печат

Заев ја обвини опозицијата за лаги и негативна кампања: ВМРО-ДПМНЕ ќе остане во опозиција за да си ја обнови партијата

Слободен печат

Над 22.000 новозаразени од Ковид-19 во Индија

Слободен печат

Чулев: Полицијата е подготвена за спроведување мирни, фер, демократски избори

Слободен печат

Њујорк пост: Еден од десет пациенти никогаш нема да го вратат чувството за мирис и вкус

Слободен печат

Шахпаска: Преку инвестиции во инфраструктурата, инвестираме во економијата и во иднината

Слободен печат