Србија не искористи три меч топки за полуфинале во Дејвис купот

Денеска во четвртфиналниот меч најдобрите тенисери на Србија загубија со резултат 2:1 од репрезентацијата на Русија.

Одлучувачкиот поен за Русија го донесоа Карен Хачанов и Андреј Рубљов кои во двојки со 6:4, 4:6, 7:6 (10:8) триумфираа против вториот светски рекет Новак Ѓоковиќ и Виктор Троицки.

Во драматичниот тај-брејк на третииот сет, српските тенисери не искористија три меч топки. Ѓоковиќ во дубл играше наместо Јанко Типсаревиќ кој сега и официјално ја заврши кариерата.

Претходно во сингл, Рубљов беше подобар од Крајиновиќ (6:1, 6:2), а Ѓоковиќ од Хачанов двапати со 6:3.

Така, веќе е формирана првата полуфинална двојка во Дејвис куп натпреварувањето, Русите за пласман во големото финале ќе игра со Канада која претходно со 2:1 ја елиминираше Австралија.

Прочитајте и...  У19: Се крои националниот состав пред настапот на ЕП 2022

Втората полуфинална двојка ќе се дознае после одигрувањето на останатите две четвртфинални средби меѓу Велика Британија-Германија и Аргентина-Шпанија.

Прочитај повеќе

Покетино, Куман и Чави меѓу кандидатите за тренер на Барса!

Слободен печат

У19: Се крои националниот состав пред настапот на ЕП 2022

Слободен печат

Непосредно пред дуелот со Баерн: Умтити позитивен на коронавирус!

Слободен печат

Јан Вертонген ја освежи одбраната на Бенфика (ВИДЕО)

Слободен печат

Металург преку Струга си обезбеди место во „малото“ финале!

Слободен печат

Танушев му донесе бод на Пелистер против Силекс

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Плата од шест милиони евра, Ибрахимовиќ останува во Милан

Слободен печат

Обложувач погоди 12 парови и го чекаше уште Атлетико за голема добивка! (ФОТО)

Слободен печат

Евролига: Антиќ во тимот на деценијата на Олимпијакос! (ВИДЕО)

Слободен печат

Одлична партија на Митревски од 15 одбрани против Адемар Леон

Слободен печат

Хорват е најдоброто засилување во македонскиот клупски ракомет

Слободен печат

Учесниците на кошаркарскиот камп во Маврово успешно тестирани од Ковид-19

Слободен печат