6 C
Скопје

Србија ќе го брани среброто на Европското првенство 2022

Најдобрите српски кошаркари денеска со убедливата победа над Грузија со 92:66 во рамките од петтото коло од квалификациите и официјално обезбедија пласман на наредното Европското првенство во 2022 година.

Така, оваа репрезентација на наредниот континентален собир (1-18 септември 2022 година, Чешка, Грузија, Германија, Италија) ќе го брани сребрениот медал освоен пред четири години.

На ЕП ќе се најдат и Грузијците, едни од домаќините на завршницата, како и Финска која оди како третопласирана од оваа група.

Прв стрелец на денешната средба во победничките редови на Дејан Милојевиќ, беше Филипе Петрушев со 27 поени, следен од Данило Анѓушиќ (22) и Никола Ребиќ (11). На спротивната страна Шермандини се истакна со 20 поени, Санадзе запиша 15, а пет помалку Френкамп.

Прочитајте и...  Првите 60 минути во Букурешт ќе кажат дали сме зрели за Мундијал

На едно коло до крајот на квалификациската група „Е“ води Грузија со девет бодови, пред Србија (осум), Финска (седум) и Швајцарија (шест).

Поврзани вести

ВИДЕО: Барселона го освои „Копа дел Реј“, Меси прогласен за МВП!

Слободен печат

ВИДЕО: „Два во еден“, нереален пресврт на Каљари против Парма!

Слободен печат

Костоски го запре Работнички, МЗТ победнички кон Подгорица

Слободен печат

Проблеми за Гвардиола, без клучниот играч против ПСЖ?

Слободен печат

ВИДЕО: Челси е првиот финалист во ФА купот!

Слободен печат

Ѓорческа без загубен сет до трофејот во Франција!

Слободен печат

Остави Коментар