Србија и Хрватска на домашен терен ќе бркаат Олимписка виза - Слободен печат

Србија и Хрватска на домашен терен ќе бркаат Олимписка виза

Србија, Хрватска, Литванија и Канада и официјално ќе бидат организатори на кошаркарските квалификациски турнири за пласман на Олимписките игри во Токио 2020 година. Натпреварите ќе се играат од 23 – 28 јуни идната година, а пласман на кошаркарскиот турнир на Олимписките игри ќе обезбедат само победниците на овие турнири.

Турнирот во Србија ќе се игра во Белград, Хрватска одлучи домаќин да биде Сплит, во Литванија турнирот ќе се игра во Каунас и во Канада во Викторија.

Кај дамите, организатори на квалификациските турнири ќе бодат Србија, Белгија, Кина и Франција. Натпреварите е предвидено да се играат од 6-8 февруари идната година и во игра ќе бидат дури 10 слободни места. Жрепката на одредувањето на групите во двете конкуренции ќе се одржи на 27 ноември.

Прочитај повеќе

Победничко деби на Кике Сетиен на клупата на Барса (ВИДЕО)

Слободен печат

Роналдо и донесе триумф на „старата дама“ над Парма (ВИДЕО)

Слободен печат

Животниот пат на Конор Мекгрегор: Од водоинсталатер до мултимилионер и планетарна ѕвезда

Слободен печат

Федерер си игра криенка со својот тим во Мелбурн (ВИДЕО)

Слободен печат

Петти гол за Пандев сезонава, недоволен за триумф над Рома (ВИДЕО)

Слободен печат

Скандинавското дерби и припадна на Норвешка

Слободен печат

Остави Коментар

three × 4 =

Прочитај повеќе

Ливерпул маршира кон титулата, падна и Јунајтед

Слободен печат

Ова е фер плеј: Намерно промаши празен гол откако виде повреден противник (ВИДЕО)

Слободен печат

Шаповалов не сака да ризикува: Доколку има чад, нема да играм во Мелбурн

Слободен печат

Ѓоковиќ на еден ден пред стартот на Австралија Опен остана без важен член од тимот

Слободен печат

Кикс на Интер, Милан со пресврт до бодовите (ВИДЕО)

Слободен печат

Хабиб нема да се бори со Мекгрегор за помалку од 100 милиони долари

Слободен печат