6 C
Скопје

Србија и донира 5.000 вакцини против ковид-19 на БиХ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска во Сараево и донира на Босна и Херцеговина 5.000 вакцини против ковид-19 на „АстраЗенека“.

На сараевскиот аеродром Вучиќ беше пречекан од претседавачот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик и од бошњачкиот член на Претседателството, Шефик Џаферовиќ.

Иако беше најавено дека Вучиќ ќе биде пречекан од тројцата членови на Претседателството на БиХ, не присуствуваше хрватскиот член Жељко Комшиќ.

Српскиот претседател најави дека во следните неколку дена во БиХ ќе пристигнат уште 5.000 дози вакцина.

БиХ е трета земја во регинот на која Србија и донира вакцини, по Северна Македонија и Црна Гора.

Прочитајте и...  Трифонов: ГЕРБ е токсична партија и треба да исчезне од бугарскиот политички живот

Поврзани вести

Псаки: Администрацијата на Бајден засилено спроведува активности за спречување на оруженото насилство

Слободен печат

Бремените жени во Велика Британија ги советуваат да се вакцинираат со вакцините на „Фајзер“ или „Модерна“

Слободен печат

Земјотрес од 4.2 степени регистриран во Јадранско море

Слободен печат

Ивановска: Генералниот секретаријат и за нас набави клими, но имаше дузина барања за тоа

Слободен печат

Советодавниот одбор на ЦДЦ на 23 април ќе одлучува дали да ја продолжи паузата за вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Слободен печат

Тасева: Владата требаше да го разреши Рашковски, а не да чека да си поднесе оставка

Слободен печат

Остави Коментар