5 C
Скопје

Србија четврта во Европа и деветта во светот по стапката на вакцинација

Србија во моментов е четврта во Европа според стапката на вакцинација во однос на бројот на жители, и деветта во светот, изјави вечерва претседателот Александар Вучиќ.

Тој верува дека во следните 72 часа ќе бидат втори во Европа, а можеби и  петти во светот според стапката на вакцинација.

-Само Велика Британија, Малта и Данска се пред нас во овој момент. Верувам дека за 48, односно 72 часа, ќе бидеме втори. Верувам дека можеме да бидеме 5-ти во светот, сега сме 9-ти, рече Вучиќ.

Прочитајте и...  ВИДЕО I ОН: Околу 200 демонстранти во обрач на безбедносните сили на Мјанмар

Поврзани вести

Затворени угостителски објекти во Радовиш и во Кичево

Слободен печат

Артан Груби: Одлуката на Меџити е лична, ја почитувам

Дестан Јонузи

Гостиварец нападнал медицинско лице и кршел инвентар во болница

Слободен печат

ВИДЕО: Кинеските регулатори ја истражуваат тепачката меѓу пилот и стрјуард: Едниот заврши со скршена рака, а другиот со скршен заб

Слободен печат

Издавачката куќа „Арс Ламина“ донираше книги на членките на Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените – ЕСЕ

Слободен печат

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 546 пациенти, слободни кревети има

Слободен печат

Остави Коментар