8 C
Скопје

Србија четврта во Европа и деветта во светот по стапката на вакцинација

Србија во моментов е четврта во Европа според стапката на вакцинација во однос на бројот на жители, и деветта во светот, изјави вечерва претседателот Александар Вучиќ.

Тој верува дека во следните 72 часа ќе бидат втори во Европа, а можеби и  петти во светот според стапката на вакцинација.

-Само Велика Британија, Малта и Данска се пред нас во овој момент. Верувам дека за 48, односно 72 часа, ќе бидеме втори. Верувам дека можеме да бидеме 5-ти во светот, сега сме 9-ти, рече Вучиќ.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Д-р Балевски: До крај на неделава ќе се отвори модуларната болница во Охрид

Поврзани вести

Маричиќ потврди дека Русковска е обвинителот со кој се сретнал во петокот

Слободен печат

Амбасадорот Коснет ја потврди поддршката на САД за ЕУ ​​во дијалогот Белград-Приштина

Слободен печат

САД на Јапонија и ги предаде таткото и синот кои му помогнаа на поранешниот претседател на „Нисан”, Карлос Госн да побегне во Либан

Слободен печат

Најмалку пет лица повредени во протестите во Багдад

Слободен печат

Вакцините на АстраЗенека и Фајзер го намалуваат ризикот од хоспитализација за 80 отсто

Слободен печат

Даниловски: До лето или до есен во земјава ќе се стекне колективен имунитет

Слободен печат

Остави Коментар