Србија: Бројот на напади и притисоци врз новинари зголемен за 50 отсто во споредба со лани

Здружението на новинари на Србија соопшти по повод  Меѓународниот ден на борба со неказнување кривични дела над новинари, дека повеќето од оние што се одговорни за напади врз новинари и медиумски работници не се казнети, или „воопшто не е покрената истрага”.

Во соопштението се вели дека бројот на напади и притисоци врз новинари и медиумски работници во 2019 година во Србија е речиси 50 отсто поголем од лани, кога имало 54 случаи, во споредба оваа година кога се регистрирани 77 случаи.

Здружението потсети дека дури 39 новинари и медиумски работници кои работеле за српски редакции, меѓу кои Славко Чурувија, Милан Пантиќ, Дада Вујашиновиќ и жртви на бомбардирањето на РТС, беа убиени, исчезнати или ги загубија животите под нерасветлени околности, во периодот од 1991 до крајот на 2001 година.

Прочитајте и...  Преведена публикацијата „Дезинформации и изборни кампања" за потребите на АВМУ

Според статистичките податоци на Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ), во изминатите десет години се убиени 1.064 новинари, а судски епилог има едно од десет убиства.

Прочитај повеќе

Во ,,8 Септември” четворица симнати од респиратор, а петмина од контролирана вентилација

Кинеската авиоиндустрија во вториот квартал бележи пад од речиси 5 милијарди долари

Слободен печат

Активистката Велковска: Предизборната кампања завршува, а никој не ги спомна бездомните животни (ВИДЕО)

Слободен печат

„Катимерини”: Изборите ќе покажат дали С. Македонија ќе продолжи по евроатланскиот пат или ќе се врати кон неизвесноста

Слободен печат

Ахмети: Охридскиот, Преспанскиот и Договорот со Бугарија црвени линии за постизборно коалицирање

Миа Агенција

Франција на полноќ излегува од вонредната санитарна состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ССМ бара сабота и недела да се неработни, породилно отсуство една година и зголемување на минималната плата

Слободен печат

ЕУ се противи на смртната казна во САД

Слободен печат

Заев: Повторниот очаен обид на ВМРО-ДПМНЕ да ги заплашат граѓаните со федералзиација е доказ дека губат!

Слободен печат

Новите еколошки автобуси пуштени во сообраќај

Слободен печат

Петровска: Специјалци околу гласачките места – проценките на старешините, а не Чулев ќе одлучуваат за обемот на полициско присуство на изборниот ден (ВИДЕО)

Слободен печат

Истражување: Австријците сакаат да се врати задолжителната обврска за носење маски

Слободен печат