„Фрее Пресс“ у Амстердаму: Крај историјске епизоде ​​као почетак нове?

Играчи епа09291295 Северне Македоније одају почаст Горану Пандеву док је замењен током последње утакмице у каријери током меча групе Ц УЕФА ЕУРО 2020 између Северне Македоније и Холандије на Јохан Цруијфф АренА у Амстердаму, Холандија, 21. јуна 2021. ЕПА-ЕФЕ / Пиетер Стам де Јонге

Три меча на великој европској сцени огромна су школа за репрезентацију, која се обновљена, са новим селектором и новом енергијом, наставља на јесен у квалификацијама за СП 2022. Да ли је могуће пласирати се на Светско првенство , након што су се играчи уверили да могу да буду равноправни и са јаким репрезентацијама??

Од нашег специјалног известиоца
Milorad Stojmanovski

Најбољи македонски фудбалери су мечеве на 16. Европском првенству завршили без освојеног бода, али су освојили срца, не само Македонаца, већ и многих других који су са симпатијама гледали дебитантски наступ дечака у црвено-жутим дресовима на великом такмичењу.

Фаворит и домаћин Холандија савладала је у Амстердаму Македонију са 3:0 и са три победе као првопласирани у групи Ц наставиће мечеве осмине финала. У нокаут фази играће и Аустрија, која је у Букурешту победила Украјину са 1:0, а репрезентација Украјине, захваљујући бољем полувремену против нас и победи од 2:1, није отишла кући после првог кола мечева.

– Желели смо да будемо бољи, али не треба да будемо разочарани јер је ово био деби и хвала играчима – рекао је тренер Игор Ангеловски, који је нагласио да му је ово последња конференција за новинаре, јер му уговор престаје 31. јула. Спекулише се да ће га наследити Боби Милевски, са којим се репрезентација „до 21 године” пласирала на Европско првенство 2017. у Пољској. Многи садашњи А-репрезентативни играчи су изашли из тог тима.

Стативе, офсајд, ВАР...

Македонија има за чим да жали са резултатског аспекта овог Европског првенства, јер и поред три пораза није нимало разочарала, а уз мало више среће и искуства, сада би могла да се радује следећем противнику.

ЕПА-ЕФЕ/Кензо Трибоуиллард

А против „лале” нисмо заслужили тако висок пораз. Тренер Ангеловски је кренуо са офанзивном поставом - 4-2-3-1, са нападачима Трајковским и Тричковским поред Пандева у шпицу, што је у првом полувремену резултирало неколико шанси и поништеним голом. Трајковски је погодио стативу, а одмах потом, после очигледног, али недосуђеног фаула над Пандевом, Мемфис Депеј је отворио гол. Румунски судија Иштван Ковач затражио је од ВАР-а да преиспита ситуацију, али није дошло до промене одлуке.

Уз то, два наша гола су поништена због офсајда, а холандски голман Стекеленбург је великим напором одбранио слободан ударац Бардија у другом полувремену. Меч је одлучен од 50. до 57. минута, када је Вијналдум постигао два гола, а победник је и тада био познат.

ЕПА-ЕФЕ / Олаф Краак

Након оваквог расплета догађаја из игре је у 65. минуту повучен Горан Пандев, коме је Вијналдум пре меча поклонио наранџасту мајицу са бројем 122, бројем утакмица које је струмичанин одиграо под заставом Македоније.. Македонски фудбалери су формирали кулисе да испрате свог капитена са терена, док су холандски фудбалери и публика поздравили овацијама.

– Уступам место млађима, свестан да ови момци имају велики квалитет и да им само треба више оваквих мечева и више искуства. Ова генерација може још више да обрадује македонску јавност - рекао је Пандев.

Тек други пут у последњих 18 сусрета Македонија није успела да постигне гол, а три пораза заредом нисмо доживели од 2016. године. Треба напоменути да су сви противници били тешки и да нисмо играли код куће.

Са новим снагама у квалификацијама за Светско првенство у Катару

Шта даље? Према најавама, из репрезентације се отпуштају не само Пандев и Ангеловски, већ и Иван Тричковски и Крсте Велковски.. Очигледно уследиће ремонт тима.

Три меча на великој европској сцени велика су школа за репрезентацију, која ће обновљена, са новим селектором и новом енергијом, наставити на јесен у квалификацијама за СП 2022.. Ангеловски је иза себе оставио залиху од шест поена из три сусрета, од којих су три из посете Немачкој веома значајне. Има још доста да се игра из тог циклуса, али са самопоуздањем стеченим овим шампионатом, све је могуће, па и пласман на Светско првенство, након што су се играчи уверили да могу да буду равноправни и са јаким репрезентацијама.