Zverev: Novak do të fitojë slam kalendarin, ai është më i miri i të gjitha kohërave

Novak ковиokovi ((djathtas) përshëndet Aleksandar Zverev (majtas) ковиокови се avancuan në finalen e US Open pasi festuan mbi Gjermaninë / EPA-EFE / JASON SZENES në një ndeshje të jashtëzakonshme në pesë sete
Alexander Zverev është i bindur se Novak Djokovic do të arrijë një slam kalendarik të dielën, dmth ai do të festojë në finalen e US Open dhe do të bëhet tenisti i parë, pas Rod Laver nga 1969 i cili triumfoi në të katër turnet e Grand Slam në një vit Me

Placedshtë vendosur në finalen e US Open pasi mposhti Zverev në pesë sete me 4: 6,6: 2,6: 4,4: 6,6: 2.

 Për të qenë i sinqertë, jam pak i zhgënjyer me mënyrën se si e fillova setin e pestë. Përveç kësaj, kjo ishte një ndeshje e mirë, dhe ne të dy dhamë më të mirën. Në pushimin e dytë të Novak në setin e pestë, ishte qesharake sa i pafat që isha. Por edhe ndodh. Novak është më i miri me një arsye dhe këtë e tregoi në gjysmëfinale - Tha Zverev në konferencën për shtyp pas ndeshjes.

Tenisti gjerman beson se Gjokoviç do të jetë në gjendje të mposhtë Danil Medvedev në finale dhe të fitojë sulmin kalendarik.

 Greatshtë e shkëlqyeshme për sportin. Askush nuk besonte se dikush do të ishte në gjendje të përsëriste atë që bëri Rod Laver. Novak ka një shans të Dielën dhe besoj se do të ketë sukses. Ai theu të gjitha rekordet ekzistuese. Nëse shikoni statistikat, shikoni lojën - është më e mira e të gjitha kohërave. Askush nuk mund të krahasohet me të, ai ka qenë tenisti numër një në botë për më së shumti javë, ai ka fituar më së shumti Master, dhe ndoshta do të ketë fituar më shumë turne në Grand Slam, dhe tani ai ka një shans për të fituar katër turnet më të mëdhenj në një vit. Çfarë mund të krahasohet me atë? -  tha Zverev.

Medvedev përmes Oze-Aliasim për finalen e dytë të US Open

Video e ditës